Andrzej Smolik z Orkiestrą Orkiestr podczas ostaniego koncertu Męskiego Grania’19

Przed nami ostatni koncert zwieńczający jubileuszową 10. trasę Męskiego Grania. Wydarzenia uświetni – podobnie jak podczas sobotniego koncertu w Warszawie – wyjątkowa ORKIESTRA ORKIESTR pod kierownictwem ANDRZEJA SMOLIKA. W składzie tej supergrupy znalazło się, aż 17 wokalistów aby jeszcze raz wykonać wszystkie single z dziesięciu edycji Męskiego Grania. To prawdziwa muzyczna gratka.

fot. Anna Głuszko-Smolik

Kultowa już trasa Męskiego Grania od dziesięciu lat promuje najlepszą polską muzykę i słynie z międzypokoleniowych spotkań artystów. Orkiestra Męskiego Grania jest tego najlepszym przykładem, gdzie rok rocznie łączy niezwykle utalentowanych artystów, a single nagrane na potrzeby trasy podbijają listy przebojów. Specjalnie na dziesięciolecie trasy powołano do życia artystyczną supergrupę – ORKIESTRĘ ORKIESTR, która wystąpi dwukrotnie – 17 sierpnia w Warszawie oraz 24 sierpnia podczas finału w Żywcu. Liderem tego niezwykłego projektu muzycznego zostałAndrzej Smolik, związany z projektem od początku jego istnienia. W zespole wystąpią wszyscy artyści znani z singli promujących trasę, wśród nich: Abradab, Brodka, Fisz, Kortez, Lech Janerka, Marek Dyjak, Igo, Maciej Maleńczuk, Mela Koteluk, NOSOWSKA, Ørganek, O.S.T.R, Dawid Podsiadło, Piotr Rogucki, Spięty, Wojciech Waglewski i Krzysztof Zalewski. Tych 17 wokalistów wykona w oryginalnych składach wszystkie dotychczasowe single promujące trasę, w tym m.in. tegoroczny hymn Męskiego Grania -„Sobie i Wam”, przebojowe: „Początek”, „Elektryczny”, „Wataha” czy jedne z pierwszych: „Kobiety nam wybaczą” i „Ognia!”.

Historia współpracy Andrzeja Smolika z Męskim Graniem sięga samych początków tej kultowej trasy. Przez 10 lat miał wielokrotną okazję występowania ze swoim autorskim repertuarem z kolejnych płyt „1”, „2”, „3”, „4” z wokalistami Kasią Kurzawską oraz Skubasem. Występował w duecie SMOLIK // KEV FOX, a także z projektami specjalnymi m.in. Obywatel GC v. 2.0. Jego wkład jako kierownika muzycznego Orkiestr w latach 2013-2015, a także odpowiedzialność za skomponowanie aż dwóch singli Męskiego Grania, silnie wpłynął na ukształtowanie dzisiejszego charakteru tego wydarzenia.

W 2011 Andrzej Smolik został poproszony przez Pawła Krawczyka o pomoc w produkcji jego utworu, ówczesnego singla trasy, „Jutro jest dziś”. Wykonywali goKatarzyna Nosowska i O.S.T.R. Dwa lata później, w roku 2013, Smolik stanął na na czele Small Synth Orchestra. Projekt okazał się wielkim sukcesem i zainspirował do powołania Męskie Granie Orkiestra.

Andrzej Smolik:
„Dopiero w 2013 roku powstała Small Synth Orchestra i wszyscy zobaczyli, że można zbudować taki twór, który nie jest zespołem, ale autonomicznym bytem. Zagraliśmy wtedy jeden numer O.S.T.R-a, jeden Nosowskiej, singiel Męskiego Grania i cover. Znaleźliśmy klucz na to, żeby uwspólnić tę platformę. Dać kawałek każdego bez faworyzowania kogokolwiek”. 

W 2014 powierzono kierownictwo muzyczne Andrzejowi Smolikowi. Na potrzeby repertuaru Orkiestry napisano specjalny utwór. Za kompozycję odpowiedzialny byłSmolik, słowa napisała Katarzyna Nosowska a zaśpiewali: Brodka oraz Dawid Podsiadło, który rozpoczynał wtedy swoją muzyczną karierę. I tak w 2014 roku powstał utwór ”Elektryczny” – pierwszy singiel Męskie Granie Orkiestra, który szybko podbił listy przebojów. Także w kolejnym, 2015 roku, Smolik przewodził Orkiestrze i stworzył drugi singiel „Armaty”. Tym razem do współpracy zaprosił wokalistkę Melę Koteluk i rapera Fisza.

Nie jest więc przypadkiem, że Andrzej Smolik stanął na czele ORKIESTRY ORKIESTR – supergrupy stworzonej specjalnie na 10 lecie Męskiego Grania, w składzie:
Smolik – organy, moog, elektronika / aranżacje
Paweł Krawczyk (Hey) – gitary
Michał Gołąbek (Rust) – gitary
Aleksander Orłowski (Magnificent Muttley, SMOLIK // KEV FOX) – perkusja
Olaf Deriglasoff – bas

Andrzej Smolik o ORKIESTRZE ORKIESTR:
„Nie chciałem robić rewolucji i dekonstrukcji materiału. Zagramy dziewięć singli Męskiego Grania, akoncert będzie wypadkową składu. Klasyczne rockandrollowe instrumentarium. Wystąpi z nami 17 wokalistów oraz wszyscy dyrektorzy Męskiego Grania. Rzadko zdarza się koncert z udziałem tylu artystów. Nie zamierzamy na siłę ulepszać tych utworów. Tylko tam, gdzie to wyjdzie naturalnie. To będzie organiczny proces.” 

Dodatkowo na scenie Męskiego Grania w Warszawie i Żywcu usłyszymy tegoroczną Orkiestrę Męskiego Grania w składzie NOSOWSKA, Igo, Krzysztof Zalewski i Organek oraz kilkudziesięciu innych artystów ze swoim autorskimi repertuarami. Oczywiście nie zabraknie artystów Kayax. Na warszawskim Służewcu usłyszymy koncert Darii Zawiałow, a także wspomnianego już wcześniej Krzysztofa Zalewskiego.

 

Leave a Reply