“Lato z Radiem Festiwal 2019” [RECENZJA]

Nasz ocena

Album „Lato z Radiem Festiwal 2019” to muzyczna esencja trasy koncertowej organizowanej przez Polskie Radio. Na płycie znalazły się utwory artystów biorących udział w festiwalu. Wśród muzycznych gwiazd usłyszymy m.in. Darię Zawiałow, Perfect, Korteza, Nosowską, Smolika, Barbarę Wrońską, Kayah, Krzysztofa Zalewskiego, Kapelę ze Wsi Warszawa, Brodkę, Julię Pietruchę, Sławka Uniatowskiego i Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy. Poznajcie naszą recenzję tej płyty.


Tracklistę stworzył szef muzyczny Programu Pierwszego Polskiego Radia – Marcin Kusy: „Od muzyki korzeni po alternatywny pop, od rocka po jazz i muzykę klasyczną oraz filmową. ‘Lato z Radiem Festiwal 2019” to koncertowe premiery, niecodzienne, często zaskakujące artystyczne spotkania, ale również mnóstwo muzycznych wspomnień i wzruszeń”.

Ta płyta to muzyczny, wakacyjny niezbędnik.

 

Recenzja płyty “Lato z Radiem Festiwal 2019” (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2019)

Z płytami składankowymi bywa tak, że zwykle są one zbiorem przypadkowych piosenek, które niezobowiązująco mają wypełniać nam czas. Na szczęście nie jest tak z kolejną częścią albumu “Lata z Radiem”, gdyż płyta jest uzupełnieniem wspomnianej trasy koncertowej organizowanej przez Polskie Radio.

Festiwal po raz kolejny zmienił formułę. W ubiegłym roku postawiono na świeże zespoły i artystów, którzy byli w pewnym sensie zbliżeni do siebie. W głównej mierze mogliśmy spotkać więc wykonawców popularnych, ale w większości takich, których usłyszycie także chociażby na Męskim Graniu.

Tym razem postanowiono połączyć tradycję i różnorodność gatunkową, co pozwoliło odnowić też wcześniejszą ideę koncertów Lata z Radiem. I zdecydowanie jest to pomysł trafiony, a ten album w pełni uzupełnia wspomnianą koncepcję. Stąd oprócz wykonawców znanych z poprzedniej edycji Festiwalu tj. Darii Zawiałow, Krzysztofa Zalewskiego (premierowy utwór “Kurier”), Korteza, Brodki, Smolika z Foxem i Barbary Wrońskiej, dostajemy artystów z innych bajek muzycznych, ale także niezwykle interesujących. Mowa tu chociażby o Chopin University Bing Bang pod dyrekcją Piotra Kostrzewy. Muzyka nie zna granic, dlatego spotkanie odległych stylistycznie artystów nie stanowi kłopotliwej rozbieżności.

Stąd obecność klimatycznej muzyki Julii Pietruchy pięknie współgra z folkowo-eksperymentalną Kapelą ze Wsi Warszawa i przebojową jak zawsze Kayah (“Dawaj w długą” nie znajdziecie na żadnej innej płycie). Klasyki rockowej bronią nieocenione zespoły Perfect i T.Love. Prawdziwym smaczkiem jest już tradycyjna “Polka Dzadek”, tym razem także w wersji Smolika.

Ten album to nie tylko dobra muzyka na lato, ale także faktyczne odzwierciedlenie kondycji polskiej muzyki, nie tylko rozrywkowej. Dlatego nawet po latach może przynieść wiele wspomnień, bo będzie kojarzyć się chociażby z chwilami spędzonymi na letnich festiwalach, w tym przypadku tymi, które przede wszystkim związane są z Latem z Radiem. A przecież takie wyjątkowe spotkania na żywo w 2019 roku są aż cztery. Także żadne “Ja Pas”! Szukajcie własnej przestrzeni muzycznej na festiwalach z płytą “Lato z Radiem Festiwal 2019”.

Łukasz Dębowski

 

Leave a Reply