Premiera debiutanckiej płyty “Flashover” Dariusza Petery

7 maja 2019 swoją premierę miała debiutancka płyta pianisty Dariusza Petery – „Flashover”. Po blisko sześciu latach, które upłynęły od albumu „No Fusion”, wydanego z formacją Fusion Generation Project, Petera postanowił powrócić z nową muzyką zanurzoną w nieco innym brzmieniu.

fot. Krzysztof Stańczak

Tym razem do swojego zespołu lider zaprosił czołowych muzyków współczesnej polskiej sceny jazzowej. Wiolonczelista Krzysztof Lenczowski, trębacz Emil Miszk, saksofonista Maciej Kociński, kontrabasista Andrzej Święs oraz perkusista Krzysztof Szmańda to artyści o dużym dorobku scenicznym i studyjnym oraz niekwestionowanej pozycji w polskim jazzie.

“Petera Sextet to nowy rozdział w twórczości debiutującego na tej płycie w roli lidera, pianisty Dariusza Petery, który od dobrych kilku lat konsekwentnie buduje swą markę na krajowej scenie jazzowej. Tym razem artysta proponuje muzykę bardziej wysublimowaną zarówno pod względem klimatu jak brzmienia. Powstałe w ciągu zaledwie dwóch dni nagrania obrazują doskonale zgrany zespół, w którym głos każdego z muzyków stanowi równoprawny element ostatecznie uzyskanej formy. Lider dał każdemu instrumentowi bardzo dużo przestrzeni, obdarzając pełnym zaufaniem każdego z muzyków. Nic dziwnego, wszak Petera otoczył się artystami, z których każdy dysponuje znakomitym warsztatem i nadzwyczajnym zmysłem improwizacji, oraz ogromem doświadczenia zdobywanego w ramach, nie tylko współpracy ze śmietanką polskiego jazzu, ale i własnych autorskich projektów.
Album stanowiący zderzenie się z sobą sześciu znakomitych osobowości muzycznych, jest też okazją poznania lidera projektu jako pełnego ogromnej wyobraźni i improwizacyjnego zmysłu pianistę i kompozytora. Utwory wypełniające “Flashover” to muzyka, skierowana do odbiorcy ceniącego nie tylko wirtuozerię i improwizację, ale też skłonnego zagłębić się w klimat, harmonię i melodykę zaklętą w wypełniających krążek utworach” – Robert Ratajczak

Muzycy:
Dariusz Petera – fortepian, kompozycje
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela
Emil Miszk – trąbka
Maciej Kociński – saksofon tenorowy
Andrzej Święs – kontrabas
Krzysztof Szmańda – perkusja

Lista utworów:
1. Intro
2. Mr. Light
3. Flashover (Intro)
4. Flashover
5. Nordic Jente
6. Kodoku
7. IMHO (In My Humble Opinion)
8. Lazy Morning
9. Be Water
10. Be Water (Outro)

Nagrano: 24 – 25 lutego 2018 w RecPublica Studios, Lubrza
Realizator: Michał Szpotakowski
Mix & mastering: Jan Smoczyński, Tokarnia Studio, Nieporęt
Zdjęcia: Robert Wierzbicki (sesja nagraniowa), Krzysztof Stańczak (portret)
Projekt graficzny wydawnictwa: Ada Zielińska
Producent: Dariusz Petera
Wydawca: Lydian Series- Sublabel Opus Series / Requiem Records
Więcej info: www.peteramusic.com / www.facebook.com/dariuszpeteramusic/
Mail: dariuszpeteramusic@gmail.com

 

fot. Robert Wierzbicki

 

Dariusz Petera – muzyk, pianista, kompozytor.
Lider zespołów: Petera Sexstet oraz jazz- rockowej formacji Fusion Generation Project.

W swojej dyskografii posiada dwa albumy: sygnowany swoim nazwiskiem „Flashover” (Lydian Series- Sublabel Opus Series/ Requiem Records, 2019), nagrany z zespołem Petera Sextet oraz „No Fusion” (Allegro Records, 2013) nagrany z zespołem Fusion Generation Project, na którym gościnnie zagrał amerykański trębacz Michael „Patches” Stewart. Pianista w zespole łódzkiego trębacza Piotra Krzemińskiego – Krzemiński Reunion Project.

Jest absolwentem Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. K. Komedy w Warszawie w klasie aranżacji prof. Lucjana Kaszyckiego oraz fortepianu Wojciecha Kamińskiego. Kształcił się również u znakomitego pianisty jazzowego Janusza Skowrona.

Laureat 3. Miejsca w V Międzynarodowym Konkursie na Kompozycję Jazzową 2018 w ramach 13. Edycji Silesian Jazz Festiwalu (Katowice 2018). Finalista oraz laureat konkursów jazzowych w Polsce (Krokus Jazz Festiwal 2010, Jazz nad Odrą 2011, Europejskie Integracje Muzyczne 2011 oraz Bielska Zadymka Jazzowa 2012 ). W latach 2013 – 2014 w dorocznej ankiecie czytelników Jazz Top magazynu Jazz Forum, znalazł się w gronie najwybitniejszych postaci polskiego jazzu w dwóch kategoriach instrumentalnych: fortepian oraz syntezator.

Koncertował m.in. w I Programie Polskiego Radia w studiu S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w Sali Kongresowej PKiN, gdzie zagrał z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus podczas europejskiego prawykonania muzyki do filmu „ Piraci z Karaibów ”, w Iluzjonie Filmoteki Narodowej podczas 10 Edycji Święta Kina Niemego, wystąpił na festiwalu jazzowym Jazztage w Gorlitz (Niemcy).

Miał przyjemność współpracować z takimi artystami jak: Adam Bałdych, Atom String Quartet, Krzesimir Dębski, Olga Bończyk, Frank Parker, Monika Urlik, Michael „Patches” Stewart, Mateusz Smoczyński, Wojciech Staroniewicz, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Leave a Reply