Premiera kolejnej części “Antologii” Jana Kantego Pawluśkiewicza

Po kilkuletniej przerwie prezentujemy dwunastą płytę z cyklu „Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia”. Album “Pieśni Doliny Jozafata” ukazał się 10 maja pod naszym patronatem medialnym.

Oratorium „Pieśni Doliny Jozafata” jest zapisem koncertu zorganizowanego z okazji 50. rocznicy pracy artystycznej Jana Kantego Pawluśkiewicza, który odbył się w 2017 roku. Na scenie ICE Kraków wystąpili: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Ewy Strusińskiej, chór pod kierownictwem Wiesława Delimata oraz soliści – Elżbieta Towarnicka, Magdalena Idzik, Iwona Socha, Aleksander Kruczek i Kamil Zdebel.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz napisała w dołączonej do wydawnictwa książeczce: (…) Oratorium „Pieśni Doliny Jozafata” nie zostało skomponowane na jubileusz, bo sporą część utworu znaną pod tytułem „Ogrody Jozafata” Jan Kanty Pawluśkiewicz napisał blisko 20 lat temu. Inspiracją do powstania tej kompozycji stała się informacja zawarta w didaskaliach do sztuki „Spaghetti i miecz” Tadeusza Różewicza, w których poeta sugeruje, że warto napisać muzykę do pieśni z „Piekła” z „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri. Kompozytor poszedł tym tropem i oratorium oparł na fragmentach wybranych z dzieła Dantego korzystając z tłumaczeń Antoniego Stanisławskiego i Edwarda Porębowicza, dodając do nich jednocześnie wiersz Leszka Aleksandra Moczulskiego „Samotni na dwóch brzegach”. Tak powstał szesnasto-częściowy utwór „Pieśni Doliny Jozafata”, ukazujący miejsce, w którym zgodnie z chrześcijańską tradycją, zmarli będą oczekiwać na Sąd Ostateczny. (…)

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny, z wokalistą Markiem Grechutą, a potem z Andrzejem Zauchą. J.K. Pawluśkiewicz jest autorem muzyki do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy oraz Grzegorza Turnaua, czasem również sam śpiewa. Artysta jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” oraz – wspólnie z Markiem Grechutą – musicalu „Szalona lokomotywa”.

Tracklista:

 1. Część I

 2. Część II

 3. Część III

 4. Część IV

 5. Część V

 6. Część VI

 7. Część VII

 8. Część VIII

 9. Część IX

 10. Część X

 11. Część XI

 12. Część XII

 13. Część XIII

 14. Część XIV

 15. Część XV

 16. Część XVI

 

W ramach cyklu „Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia” do tej pory zostały wydane prze Polskie Radio albumy:

Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia vol. 1 – Andrzej Zaucha

Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia vol. 2 – Harfy Papuszy

Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia vol. 3 – Marek Grechuta

Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia vol. 4 – Radość Miłosierdzia

Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia vol. 5 – Grzegorz Turnau

Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia vol. 6 – Przez Tę Ziemię Przeszedł Pan

Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia vol. 7 – Consenus

Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia vol. 8 – Amat Vita

Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia vol. 9 – Zaklinanie, czarowanie

Jan Kanty Pawluśkiewicz Antologia vol 10 – Nieszpory Ludźmierskie

Jan Kanty Pawluśkiewicz Antologia vol. 11 – Muzyka

 

Leave a Reply