“Wieje” w wykonaniu Nosowskiej zapowiedzią płyty “Janerka na basy i głosy”

2 sierpnia ukaże się album “Janerka na basy i głosy”. Płyta jest hołdem dla wybitnego wrocławskiego twórcy – Lecha Janerki. Znajdzie się na niej kilkanaście kompozycji wrocławskiego muzyka. Pierwszym zwiastunem tego wydarzenia jest utwór “Wieje” w interpretacji Katarzyny Nosowskiej.

Bas, różnie wykorzystywany, nawarstwiany i przetwarzany jest jedynym instrumentem na płycie. Ten odważny pomysł powstał dlatego, że Lech gra i tworzy właśnie na gitarze basowej. W tym kontekście nie dziwi, że nagraniem kompozycji zajęło się dwoje doświadczonych basistów: Małgorzata Tekiel (m.in. Będzie Dobrze, Pudelsi, Pochwalone) i Piotr Pawłowski ( m.in. Made in Poland, The Shipyard). Zaprosili oni do współpracy wybitnych wokalistów i wokalistki. Wszyscy twórcy tego projektu są wielbicielami twórczości Janerki.

fot. materiały prasowe

Na płycie zaśpiewają:

Marcin Świetlicki -wybitny poeta, wokalista zespołów Świetliki, Zgniłość
Nika -wokalistka zespołów Morus, Pochwalone, Post Regiment
Pablopavo – pisarz, wokalista Vavamuffin, Pablopavo i Ludzików
Jarek Szubrycht – wokalista Lux Occulta, pisarz, dziennikarz
Wojciech Waglewski – lider Voo Voo
Katarzyna Nosowska – wokalistka zespołów Hey, Nosowska, pisarka
Lech Janerka -jako Lech Janerka

Dla podkreślenia wybitnych walorów tekstowych wrocławskiego artysty, w nagraniu płyty wzięli również udział ludzie zajmujący się na co dzień literaturą.
Chór piór stanowią m.in.: nagradzani poeci i poetki – Barbara Klicka, Miłosz Biedrzycki, Wojciech Bonowicz, Joanna Oparek, Marcin Świetlicki, pisarz i dziennikarz Jarek Szubrycht.

Warto podkreślić, że twórcy otrzymali błogosławieństwo Lecha Janerki dla tego projektu. Spodziewajcie się najlepszego.

 

“WIEJE”

UTWÓR LECHA JANERKI oryginalnie na „FIU FIU”
POCHODZI Z PŁYTY „JANERKA NA BASY I GŁOSY”

KATARZYNA NOSOWSKA – GŁOS
MAŁGORZATA TEKIEL – BAS
PIOTR PAWŁOWSKI – BAS

 

Lech Janerka pierwszą gitarę basową wystrugał sobie z… kwietnika. Było to na początku lat 80. Wokalista, basista, kompozytor i autor tekstów pierwszy raz wystąpił w Jarocinie w 1985 roku z Klausem Mitffochem – w roku wydania płyty uznawanej za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka. Rok później nagrał solowy album „Historia podwodna”, który uzyskał podobny status.

 

 

Leave a Reply