Reedycja płyty “Wibracje” Majki Jeżowskiej

Majka Jeżowska znana jest głównie ze swojej działalności muzycznej dla młodych odbiorców. 18 stycznia 2019 roku ukazała się zremasterowana wersja cyfrowa albumu wokalistki pt. “Wibracje”, która w maju pojawi się także w wersji fizycznej.

Niewiele osób pamięta, że Majka (Maria) Jeżowska zaczynała swoją muzyczną karierę komponując i wykonując piosenki dla dorosłego słuchacza.

Stworzyła jeden z hymnów WOŚP – „ Kolor serca”. Dużo wcześniej przed Korą to jej klip („Rats on a Budget”) emitowało MTV, który wygrał międzynarodowy festiwal teledysków niskobudżetowych.

Dwukrotnie zwyciężyła Grand Prix na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, po drodze zdobywając kilka wyróżnień i nagród na międzynarodowych festiwalach. Majka Jeżowska w 1982 roku poślubiła gitarzystę Toma Logana, dzięki czemu regularnie wyjeżdżała do USA.

Życie prywatne artystki zazębiło się z zawodowym o tyle, że przebywając w Ameryce twórczość Majki bardzo odbiegała od ówczesnej muzyki popowej prezentowanej w Polskim Radio.

Wspólnie z ówczesnym mężem zaaranżowała, wyprodukowała i skomponowała wszystkie piosenki, wydając je na drugim albumie “Wibracje”, który wyszedł pod szyldem Polskich Nagrań w 1987 roku. Ważny jest także fakt, że słowa do piosenek napisali czołowi polscy tekściarze – Andrzej Mogielnicki, Marek Dudkiewicz i Jacek Cygan.

Muzycznie jest to mieszanka popu, soulu i rythm and bluesa, czyli gatunków, z którymi później wokalistka nie była już kojarzona. Oczywiście dzisiaj nie brzmi to wszystko nadzwyczaj nowocześnie, jednak na tamte czasu było rewolucyjnie. Jednak wtedy nikt nie grał takiej muzyki w Polsce. Miało to swój pierwiastek oryginalności i niesztampowej energii. Warto nadmienić, że wizualnie Majka też wyróżniała się na tle innych polskich piosenkarek. Jej wyobraźnia twórcza nie zamykała się jedynie w muzyce.

Takie utwory jak “Papierowy man”, “Bardzo brawo” czy “Gorący śnieg”, mimo wszystko świetnie sprawdziłby się teraz na oldschoolowych imprezach taneczno-towarzyskich.

Dużą wartością tej płyty są przepiękne ballady, do których słowa napisał Jacek Cygan. “Odchodzę w deszczu”, “Ratuj się sam” – użyte w nich metafory do dziś pozostają wzorem doskonałego tekstu.

Przy każdym spotkaniu z tymi piosenkami odkrywamy je na nowo. A należy pamiętać, że mają one prawie 30 lat. Należy samemu się przekonać i przesłuchać ten album, który jest już dostępny w wersji cyfrowej. W maju otrzymamy jego fizyczne wydanie. Marzeniem byłoby, gdyby znalazły się tam bonusy w postaci “Nie kochał nas”, “Czekamy na wyrok”, “Edek” czy wspomniany “Kolor serca”.

Majka Jeżowska od dawna zapowiada kolejną płytę dla dorosłych. Nie wiadomo czy do tego dojdzie? Póki co warto oddać się muzyce z “Wibracji”.

 

1. Bardzo brawo

2. Tani dreszcz, tanie łzy

3. Ratuj się sam

4. Gorący śnieg

5. Papierowy Man

6. Wibracje

7. Ogólnie jest OK

8. Spisek owadów

9. Odchodzę w deszczu

 

 

 

Leave a Reply