Premiera drugiej płyty zespołu Kraina Przyjemności

Zespół Kraina Przyjemności pochodzi z Rzeszowa. Grupa wydała właśnie swoją drugą płytę “II”. Trudno jednoznacznie określić styl muzyczny prezentowany przez zespół, ponieważ mamy tutaj  do czynienia z elementami jazzu, fusion, rocka, folk, popu i alternatywnej odmiany rocka.

fot. materiały prasowe

Zespół powstał w 2013 roku z inicjatywy Damiana i Konrada, do których dołączali Jakub, Piotr i Mateusz. W 2015 roku dołączył perkusista Bartłomiej i muzycy grali już w pełnym składzie. Próby odbywały się w rzeszowskiej pracowni w centrum miasta.  Z czysto eksperymentalnej formy zaczęły powstawać  twory złapane w bardziej sztywne klamry, i w 2017 roku zespół nagrał swój debiutancki album pt. „Fosa”.  Płyta nagrana w częstotliwości 432 Hz zawiera metafizyczne przesłanie i był zamknięciem pewnego okresu działalności zespołu, jak określają muzycy w jednym z wywiadów:

(…)Powstaliśmy w wyniku zdarzeń czysto astrofizycznych… Otóż dnia 7 01 2015 blisko Ziemi z kierunku dziewiątej planety układu słonecznego (jeszcze nieodkrytej)  przeleciała Kometa Lovejoy i dlatego nasze drogi się zeszły i jesteśmy (…)
(…)Kompozycje powstają w wyniku ciągłego wsłuchiwania się w  przestrzeń, która istnieje między poszczególnymi  nutami (dźwiękami) –  tam kryje się źródło improwizacji (…)
(…)Nasz debiutancka „FOSA” jest podsumowaniem dwóch lat wspólnego grania a jednocześnie, wstępem do przyszłości (…)


Do nagrań zaproszono dwóch muzyków Barbarę Mikulską i Tomasza Mikołajczyka którzy użyczyli swoich głosów w trzech kompozycjach. Płyta była wypadkową wcześniejszych dokonań każdego  z muzyków to dało różnorodną formę instrumentalną, jak to opisują muzycy:

(…) Każdy z nas ma swoje lata i przeszłość muzyczną,  wiemy jak ważne w muzyce to, by mieć gdzie i z kim współpracować.  Poświęcamy czas na ćwiczenia i próby z pasji.  Zarówno z pasji do instrumentu, jak i do tworzenia do muzyki. Wkładamy w to wszystko – wypadkową  pracy każdego z nas i zawsze cieszy oglądanie swoich skarbów, czyli tego co udaje nam się razem stworzyć(…) Zespół trochę koncertował jeżdżąc  po Polsce, zaistniał na falach radiowych w listach przebojów a także nakręcił profesjonalny teledysk do piosenki „Bartek Bit”. Pomysł i realizacja jest zasługą  Katarzyny Szymańskiej oraz Bartosza Świętoniowskiego. Teledysk został udostępniony na youtube oraz miał swoją premierę w TVP.  Pytani o publiczność jaka przychodzi na ich koncerty słuchać dość specyficznej muzyki zespołu- odpowiadają, że robią to i liczą na:(…)Publiczność w stanie euforycznej celebracji radości. To oczywiste(…)

W 2018 roku z zespołem rozstał się Jakub, także pracownia „Fosa” zostaje muzykom zabrana przez miasto a lokale zastępcze nie spełniały  swojej roli.  Po chwilowym zawieszeniu działalności  zespół znajduje miejsce do grania, Piotr obejmuje funkcje gitarzysty basowego i w takim składzie zespół przystępuje do nagrywania drugiej płyty, której premierę wyznaczono na 30 marca 2019 roku.

Kraina Przyjemności: Konrad Pasch – saksofon altowy, trąbka, Matusz Bober – gitara, Piotr Bober – gitara basowa, Damian Zbrożek – wokal, Bartłomiej Smaga – perkusja

 

Leave a Reply