Tulia na Pol’and’Rock Festival

Tulia zagra przed publicznością 25. Pol’and’Rock Festival. Impreza odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Wcześniej, bo w maju będą reprezentować Polskę w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Autorskie utwory Tulii zabierają w baśniową podróż, a każdy cover w ich wykonaniu jest niczym hołd w stronę autorów oryginałów. W tym roku Tulia zagra przed publicznością 25. Pol’and’Rock Festival.

fot. materiały promocyjne

Obrzędowe, ludowe, pełne kolorytu. Ich aranżacja „Nothing Else Matters” zespołu Metallica, rozpoczęła nagranie debiutanckich czterech klipów, które pokazały, że muzyka ludowa ma wiele twarzy i doskonale odnajdzie się także w połączeniu z brzmieniem nowoczesnym. Całość uzupełniają unikatowe, tradycyjne instrumenty o tak ekscentrycznych nazwach jak suka biłgorajska, lira korbowa czy piszczałka wielkanocna.

Dawid Podsiadło skomentował swój utwór „Nieznajomy” w wykonaniu artystek: “Efekt jest wspaniały, bardzo poruszający i po prostu piękny.” Tulia podbiła serca słuchaczy na całym świecie. Jedni zamarzyli o ich głosach do soundtracku do filmu „Wiedźmin”, inni o kolejnych interpretacjach światowych utworów.

Wszystko, co tworzą daje klimat niepowtarzalnego, natychmiast rozpoznawalnego charakterystycznego „tuliowego” brzmienia. W ich produkcji muzycznej można doszukać się korzeni, które nawiązują do albumów takich artystów jak Nick Cave, Dead Can Dance, Bon Iver, David Sylvian czy Jan Garbarek. Wokalistki kochają muzykę, która wzrusza, od Kate Bush i Singur Ros, po utwory polskiej muzyki z lat 80. XX wieku.

W rok od założenia zespołu, Tulia osiągnęła więcej niż mogłoby się pochwalić wielu uznanych artystów. Grupa zaprezentowała się na gali Fryderyki 2018 w towarzystwie Natalii Nykiel i Pianohooligana – był to jeden z najlepiej ocenianych występów wieczoru. Wokalistki zdobyły wszystkie trzy nagrody na 55. KFPP w Opolu, pojawiły się na licznych festiwalach muzycznych, a także odbyły pierwszą – i co najważniejsze – wyprzedaną trasę koncertową.
Tulia otrzymała również platynową płytę za debiutancki album, który ukazał się w maju 2018 oraz Fryderyk 2019 za Fonograficzny Debiut Roku. Zespół został wybrany reprezentantem Polski na  64. Konkursie Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Avivie.

Patrycja Nowicka, Dominika Siepka, Joanna Sinkiewicz i Tulia Biczak tworzą jeden z najbardziej oryginalnych  polskich, a przede wszystkim rozpoznawalnych zespołów ostatnich lat. I na pewno nie powiedziały jeszcze ostatniego zdania na scenie. W tym roku na Najpiękniejszym Festiwalu Świata opowiedzą wyjątkową muzyczną historię.

Nasza rozmowa z Tulią:

“Wszystko wychodziło od naszych wspólnych upodobań” – nasza rozmowa z zespołem Tulia

 

Leave a Reply