“Nowa fala polskiego dansingu. Vol. 1 i 2” – zaskakujący projekt muzyczny

Tym projektem będziecie zaskoczeni. “Nowa fala polskiego dansingu” to muzyczne spotkania Jacka Szymkiewicza – Budynia (Pogodno), pań z klubu seniora “Radość” i zespołów Babu KrólSmutne Piosenki.

Autorska płyta dansingowa powstała wiosną 2018 roku dzięki współpracy Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury z Poznania, pań z gnieźnieńskiego Klubu Seniora „Radość” i lidera zespołu Pogodno, Jacka Szymkiewicza vel Budynia. Współpraca polegała na poszukiwaniu najbardziej romantycznych historii z lat młodości seniorek podczas warsztatów w ramach projektu “OFF Opera”.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności wszystkie opowieści, które usłyszeliśmy podczas wspólnych spotkań, dotyczyły tańca z nieznajomym i dansingu. Panie roztoczyły przed nami obraz tej zapomnianej już formy spotkań towarzyskich w strojach wieczorowych i przybliżyły cały kanon zachowań, kroków tanecznych i gatunków muzycznych, które teraz określa się mianem „retro”.

Historie te, mocne piękne i wzruszające, natychmiast zamieniły się w piosenki, a piosenki w materiał na płytę dansingową właśnie. Budyń zagrał ją najpierw dla pań z Gniezna, a potem zarejestrował kompozycje ze znakomitym poznańskim zespołem. Smutne Piosenki z dumą prezentuje je na płycie oraz koncertach zatytułowanych “Nowa fala polskiego dansingu”. Płyta z coverami powstała dzięki zaproszeniu zespołu Babu Król do co weekendowych koncertów z własną selekcją ulubionych piosenek sprzed lat na dziedzińcu poznańskiego Teatru Polskiego latem 2017 roku.

Zaproszenie wyszło od znanych poznańskich animatorów kultury z klubu Dragon. Po dwumiesięcznej serii koncertów pod szyldem “Aj lajk Szopen” zespół wybrał z ponad trzydziestu przygotowanych coverów dziesięć, które wyda na płycie i następne dziesięć, które będzie wykonywał razem z materiałem płytowym jako after party po koncertach Budynia i Smutnych Piosenek jako “Nowa fala polskiego dansingu”.

Tracklista:

CD 1: Volume 1
1. Ja chcę mój taniec
2. A gdyby tak pójść w tango
3. Ja mam już spokój
4.Pieścił me włosy
5. Na sen
6. Zaczęło się od tanga
7. Ach chwilo ty trwaj
8. Samotny księżyc
9. Płaszcz reglanowy

CD 2: Volume 2 – Covery
1. Pod Papugami
2. Nasz Disneyland / Dancing With Tears In My Eyes
3. The Best
4. Goniąc kormorany
5. Can’t Help Falling In Love
6. Diana /Can’t Stop Raving
7. Blue Suede Shoes
8. Chanson D’Amour
9. Daj mi te noc
10. Words
11. Take On Me
12. Jesteś Szalona

 

Leave a Reply