Lena Osińska – przedstawicielka muzyki alternatywnej

Lena Osińska to wokalistka młodego pokolenia, która największą popularność zyskała dzięki projektowi Sonar. Wystąpiła też w programie The Voice of Poland, ale jej muzyczne poczynania wykraczają daleko poza format programu rozrywkowego i zmierzają w stronę szeroko pojętej alternatywy. Poznajcie krótką historię Leny.

fot. materiały promocyjne

Z roku na rok polska muzyczna scena alternatywna staje się coraz bardziej pojemna i ciekawsza.

Do łask wracają dobrze znani nam artyści, którzy właśnie przez najbliższe lata zdobyli rzeszę nowych fanów. Swoich sił próbują także nowe, młode twarze, które mogą udać się do telewizyjnych programów muzycznych lub same publikować treści muzyczne na własnym kanale na YouTube.

Spostrzec można także, iż muzyka alternatywna robi się w znacznym stopniu popularniejsza. Świetnym przykładem jest tutaj postać Dawida Podsiadło, który tworząc bardzo dobrą płytę zyskał popularność na całą Polskę. Zaliczany do muzyki alternatywnej Dawid pojawia się w Radio Eska, wyprzedaje trasę w 4 minuty i sprzedaje ponad 120 tysięcy egzemplarzy swojego nowego albumu.

Przyglądając się damskim wokalom na polskiej scenie, bardzo szybko znaleźć można mnogość bardzo charakterystycznych i ciekawych głosów. Jednym z nich jest na pewno wokal Leny Osińskiej, wokalistki zespołu Sonar, tworzącej także muzykę jednoosobowo i ukazującej część materiału w swoich muzycznych vlogach. Ale zacznijmy od początku.

W 2014 roku wzięła udział w piątej edycji The Voice of Poland odpadając z drużyny Tomsona i Barona (pierwotnie drużyna Justyny Steczkowskiej). Podczas przesłuchania w ciemno sama zaakompaniowała sobie na fortepianie, a jej muzyczny pojedynek z Gracjanem Kalandykiem został uznany za jeden z lepszych podczas całej piątej edycji programu . Na platformie YouTube posiada on ponad 6.5 miliona wyświetleń.

Następnym etapem artystycznej kariery Leny było przystąpienie do projektu Sonar, gdzie mogła w pełni możliwości rozwinąć swój talent wokalny. Odpowiadający za produkcję utworów Łukasz Stachurko bezbłędnie podkreślił unikalny głos Leny, przez co zarówno „Pętle” jak i „Torino” charakteryzują się swoją wysoką estetyką oraz lekkością, sprawiając, że można tych płyt słuchać wszędzie i przy każdej okazji.

Wartym polecenia jest także jej kanał na platformie YouTube, gdzie jakiś czas temu zaczęła publikować nagrane i zmontowane przez nią muzyczne vlogi ukazujące jej aktualne studia we Francji. Można na nich znaleźć także urywki koncertów granych przez Sonara oraz widoki Warszawy. W tych krótkich materiałach usłyszeć możemy autorską muzykę Leny, której nie znajdziemy nigdzie indziej. Ponadto na jej kanale znajduje się autorski utwór „Run”, który przekroczył 100 tysięcy wyświetleń.

Dodatkowo Lena pojawiła się na wydanej niedawno płycie Sokoła „Wojtek Sokół”, dogrywając się do numeru „Koniec gatunku”. Konkludując, Lena to artystka godna uwagi, próbująca swoich sił w różnych dziedzinach oraz różnych gatunkach muzycznych. Ambicje idą tutaj w parze z jej talentem, który dobrze pielęgnowany będzie dawał coraz więcej znakomitych plonów. I to właśnie to połączenie sprawić może, iż za kilka lat Lena Osińska stanie jest jedną z najpopularniejszych wokalistek polskiej sceny muzyki alternatywnej.

Mateusz Kiejnig

Leave a Reply