Iggy Pop na antenie BBC promował polskich artystów

Iggy Pop na antenie BBC prezentuje i rekomenduje muzykę, która po prostu mu się podoba. W swoich audycjach sam dobiera listę wykonawców. W jednym z programów pojawili się według niego najciekawsi wykonawcy z Polski.

Na antenie BBC Iggy Pop polecał światu muzykę Zamilskiej oraz dwóch zespołów – Hańba i Trupa Trupa. Ten drugi od kilku miesięcy wzbudza większe zainteresowanie zagranicą niż w Polsce.

fot. materiały promocyjne (Hańba)

To nie pierwsze spotkanie rockmana z polską muzyką. Wcześniej już zdarzało mu się puszczać w swoich audycjach Kapelę ze Wsi Warszawa i Me And That Man.

Iggy Pop zaprezentował – „Rise” Zamilskiej, „Hoży i świeży” zespołu Hańba oraz „To Me” formacji Trupa Trupa.

W 2017 roku zespół Hańba wydał jedną z ciekawszych polskich płyt – “Będą bić!”. Podobnie jak w przypadku debiutu wydawca płyty jest Antena Krzyku i podobnie jak poprzednio akustyczny punk z odniesieniami do miejskiego folku lat okresu międzywojennego jest najwyrazistszą wizytówka zespołu.

Po sukcesie jakim był pierwszy album grupy należy spodziewać się kontynuacji tego co na nim słyszeliśmy. “Będą bić!” ponownie przeniesie słuchaczy do Polski sanacyjnej choć jak zapewnia wydawca tym razem Hańba proponuje przystanek w roku 1937.

W 1931 roku na krakowskim Podgórzu powstała orkiestra podwórkowa. Nie była to jednak kolejna zwykła kapela, lecz orkiestra zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa otaczającej ją rzeczywistości międzywojennej Polski, która była o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam dzisiaj zdawać…

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa “Hańba!” jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium(banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej “literackim” okresie w historii Polski.

Zamilska ma na koncie dwie płyty. Po sukcesie debiutanckiego albumu “Untune” oraz występach w całej Europie przyszedł czas na ciąg dalszy. “Undone” jest płytą bardzo przemyślaną, podsumowującą podróż jaką Zamilska odbyła od momentu wydania debiutanckich utworów: “Quarrell” i “Duel 35” (wykorzystany w jednym z pokazów domu mody Diora w grudniu 2014 w Tokyo).

“Undone” jest utrzymane w konwencji ciężkich, wypełnionych basem brzmień. Płyta czerpie z różnorodnych inspiracji: od surowych elementów techno po precyzyjnie przeplecione plemiennymi śpiewami a także industrialnymi dźwiękami utwory. Po raz kolejny Zamilska nie idzie utartą ścieżką. Orientalne dźwięki niesione przez industrialny pogłos zdecydowanie wprowadzają w trans.

Trupa Trupa to Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Od 2015 roku zespół nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records (w katalogu m.in. Jute Gyte, Tashi Dorji, Mats Gustafsson, Katie Gately). Efektem współpracy jest bardzo dobrze przyjęty przez polską i zagraniczną krytykę album Headache.

Od 2016 roku zespół związany jest również z francuską wytwórnią Ici d’ailleurs (w katalogu m.in. Yann Tiersen, Matt Elliott/The Third Eye Foundation, Stefan Wesołowski), która wydała zremasterowaną wersję Headache na płycie winylowej. 27 października 2017 roku zespół wydał kolejną płytę zatytułowaną Jolly New Songs. Jest to międzynarodowa kooperacja wytwórni Ici d’ailleurs i Blue Tapes and X-Ray Records.

8 sierpnia 2018 roku płyta Jolly New Songs została również wydana przez japońską wytwórnię Moorworks (w katalogu m.in. Unknown Mortal Orchestra, Clap Your Hands Say Yeah, Rainer Maria).

 

 

 

Dodaj komentarz