Warszawska nowofalowa CYTADELA powraca z szóstą płytą studyjną

Warszawska grupa Cytadela, w której kariery muzyczne zaczynali tak uznani muzycy jak: Mikis Cupas i Marek Chrzanowski (Wilki), Maciej Wyrobek (DJ Maceo Wyro) czy Sidney Polak, wydała nową płytę studyjną pt. “Do źródeł mroku”.

CYTADELA to jeden z najważniejszych zespołów tzw. polskiej nowej fali. W zespole grali tacy muzycy jak: Sidney Polak (T-Love), Mikis Cupas i Marek Chrzanowski (Wilki), Marek Kanclerz (Gardenia), Maciek Wyrobek.

fot. materiały promocyjne

Znana na przełomie lat 80/90-tych ubiegłego stulecia jako legenda rodzimego undergroundu, przeżywa drugie wcielenie od 2004 roku, po wydaniu płyty „Gdy idę przez most”. Płyta ta, jak i dwie następne („Królowa Śniegu” 2006, “RED SQL” 2009) były próbami przeniesienia estetyki nowej fali w wiek dwudziesty pierwszy. Śmiało wychodząc z getta ponurych brzmień lat 80-tych, CYTADELA mocno odcina się od tęsknoty za latami 80-tymi i PRL-em, zjednując sobie tyluż zwolenników co przeciwników. W 2010 roku ukazał się album “Bękart”, nagrany i wydany wraz z muzykami zespołu TZN XENNA. W latach 2012-2016 ukazały się trzy płyty sygnowane logiem VUJEKVASYL, będących pewną odskocznią od nowofalowej estetyki Cytadeli. W 2018 roku Cytadela powróciła w nowym składzie i z nową płytą.

Płyta “Do Źródeł Mroku” jest szóstym oficjalnym albumem zespołu. Tym razem zespół przedstawia dziesięć nowofalowych piosenek w nieco przystępniejszej niż zwykle formie – mogących spodobać się nie tylko wąskiemu gronu undergroundowych słuchaczy.

Zespół:

Tomasz Wasyłyszyn – śpiew, bas

Sławomir Kazulak – bębny, instrumenty perkusyjne

Michał Gagucki – gitary

Adam Wasilkowski – pianino, syntezatory

Ponadto w nagraniach wzięła Anna Ozner – sopran

 

Dodaj komentarz