REpunkBLIKA. Nieustanne pogo

30 listopada ukaże się płyta “REpunkBLIKA. Nieustanne pogo”, która zawiera piosenki grupy Republika w wykonaniu zespołów punkowych.

Punkowemu środowisku nie zawsze było po drodze z Republiką. Mimo współdzielenia sceny m.in. na Festiwalu w Jarocinie zdarzały się miedzy fanami niesnaski. Czy wynikały z mocno ortodoksyjnej postawy, czy po prostu z naszej wojowniczej natury a może niechęci wywołanej przez rządzących krajem, którym na rękę była wzajemna niechęć miedzy społeczeństwem? Trudno zawyrokować.

Dziś Republika i jej lider Grzegorz Ciechowski są ikonami muzyki rockowej w naszym kraju, uniwersalność śpiewanych tekstów, nieszablonowe i nowatorskie podejście do muzyki wciąż wywołują ciarki i rozpalają serca słuchaczy. Nikt przed nim i nikt po nich tak nie grał.

Zbigniew Krzywański o płycie: „Ta płyta to swoisty hołd dla twórczości toruńskiej grupy. 21 utworów zagranych przez zespoły znane od lat i młodsze, które nie miały szans zetknąć się na żywo z muzyką Republiki i Grzegorza. Punk różne ma oblicza muzyczne i ta płyta to udowadnia. Czystej wody punk rock, zimna fala, mocno alternatywne dźwięki sprawiają że krążek słuch się od początku do końca, bez przerwy!

Na płycie znalazły się utwory premierowe, wcześniej nigdzie nie publikowane.

Początek marca 1983 roku, 2 koncerty na warszawskim Torwarze w ramach trasy „Republika prezentuje UK Subs”. W czasie drugiego koncertu (ostatniego w trasie) wychodzę zagrać z UK Subs piosenkę „Enemy awaits”. Wśród punkowej publiczności, która zajęła miejsce tuż przy scenie po koncercie Republiki – wielka konsternacja! Gramy, jest super! Reakcja publiczności – niejednoznaczna. Utarło się wtedy, że punkowcy nienawidzą Republiki. Jakieś tam legendy o popersach, których do dziś nie rozumiem. Nawet nie wiem, kto to byli popersi.

Poznałem zawartość płyty. Jest znakomita! I tak jak punkowcy spotkali się w końcu z Republiką w przyjaźni, tak mam, nadzieję, że w końcu Polacy otworzą się na świat i zniknie z Polski ksenofobia, nienawiść i wróci zgoda.”

Tracklista:

1. Paryż-Moskwa – Qulturka
2. Nie pytaj o Polskę – Zbeer
3. Gadające głowy – Kompania Karna
4. Mamona – Saelites
5. Masakra – Pabieda
6. Moja krew – Inkwizycja
7. Nowe sytuacje – AFTER Laughter
8. Będzie plan – Bulbulators
9. Znak równości – Castet
10. Sexydoll – Farben Lehre
11. Koniec czasów – Zmaza
12. Odchodząc – Leśne Ludki
13. My lunatycy – Chupacabras
14. Po wojnie – Cela Nr 3
15. Odchodząc – Ropień
16. Umarła klasa – Tester Gier
17. Kaspar Hauser – Manta Birostris
18. Śmierć na pięć – Firenze
19. System nerwowy – Inhalators
20. Mój imperializm – Moonshiners
21. Psy Pawłowa – Venta Quema

Leave a Reply