Tomasz Lipiński gościem Soundedit Festival w Łodzi i wspomnienie płyty “To, czego pragniesz”

Tomasz Lipiński to postać kultowa na polskiej scenie muzycznej. Któż nie zna takich utworów jak “To co czujesz, to co wiesz” Brygady Kryzys i “Mówię Ci, że…” Tiltu? Jego dorobek artystyczny jest jednak znacznie większy.

Ostatnią płytą artysty jest “To, czego pragniesz” z 2015 roku. Wkrótce Tomasz Lipiński pojawi się ponownie na Soundedit Festival w Łodzi!

“To, czego pragniesz jest moją dziesiątą dużą płytą, a drugą sygnowaną jako Tomek Lipiński. Powstała jako rezultat ośmioletniej współpracy z perkusistą Karolem Ludewem i basistą Piotrem Leniewiczem, i jest odmienna od wszystkich poprzednich. Spokojniejsza, więcej w niej gitarowych melodii, przestrzeni, oddechu.

 

Jest zamknięciem przeszłości i otworzeniem kolejnego rozdziału mojej muzycznej historii. Osobista, intymna, odzwierciedla mnie takiego, jakim jestem dziś. Jest na niej dwanaście piosenek, dopełniających się i uzupełniających, ale każda z nich ma też swoje własne życie. Zaprasza do wspólnej podróży w świecie, w którym żyję, w moim śnie”.

Tomek Lipiński wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor piosenek, od 1979 r. współtwórca polskiej sceny muzyki rockowej, nowofalowej i punkowej, założyciel Tiltu, Brygady Kryzys, Fotoness – zespołów, które na trwałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Na koncie ma także współpracę z legendą polskiego reggae, grupą Izrael. Tomek Lipiński skomponował takie klasyki polskiej muzyki jak „Centrala” i „To co czujesz, to co wiesz” Brygady Kryzys, „Mówię ci że…” (z niezapomnianym chórkiem startującej dopiero do wielkiej kariery Kayah), „Nie wierzę politykom”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Co się stało w tym kraju nad Wisłą” i „Runął już ostatni mur” Tiltu. Dorobek Tomka to także solowa płyta „Nie pytaj mnie” z 1994.

Był felietonistą magazynu „Teraz Rock” oraz prowadził w latach 2008 – 2012, wspólnie z raperem Vieniem z Molesty, cotygodniową audycję „Wysypisko” w radiu Roxy. Jest autorem projektów okładek większości swych płyt. Produkował programy dla TVP m.in. „60/90”. Piosenka „Nie pytaj mnie, co jest dobre, a co złe” znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Władysława Pasikowskiego „Psy 2”.  Z tym samym reżyserem Lipiński pracował przy filmie „Słodko-gorzki”. Warto też wspomnieć o udziale Tomka Lipińskiego w głośnym filmie „Beats Of Freedom – zew wolności”. Jest w nim głównym rozmówcą słynnego brytyjskiego dziennikarza i narratora dokumentu, Chrisa Salewicza. Opowiada mu o znaczeniu muzyki rockowej w czasach PRL-u.
Obecnie tworzy i występuje pod własnym nazwiskiem. Od lat pracuje z Piotrem Leniewiczem (gitara basowa) i Karolem Ludewem (perkusja). Z nimi nagrał piosenki na swój kolejny album. W nagraniach płyty udział wzięli także Michał Jelonek (skrzypce), Marcin Krakowiak (wiolonczela), Katarzyna Wiercińska i Stanisław Karpiel (chórki). Materiał ukazał się w pod koniec kwietnia 2015 roku nakładem Warner Music Poland, i nosi tytuł  „To, czego pragniesz”.

Tracklista:
1. Hej, witaj znów
2. Dlaczego to ty?
3. To tylko kilka słów
4. Sześćdziesiąty ósmy
5. Nie idź w tamta stronę
6. Uciekasz…
7. Ku swojemu zdumieniu
8. To, czego pragniesz
9. Trzeba ja wychłostać
10. Zdrajca dla zdrajców
11. Handlarz kupuje!
12. Jeszcze nie wiem co się dzieje

Z niekłamaną przyjemnością informujemy, że muzyk związany z Brygadą Kryzys, Brygadą K., Tilt, Fotoness oraz Zastępca Sekretarza Zarządu ZAiKSu a także członek Rady Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji sekcji muzyki rozrywkowej – Tomek Lipiński – będzie gościem honorowym tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit!

Wspaniałego gościa będzie można posłuchać na warsztatach przygotowanych przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, ZPAV i Stoart – Związek Artystów Wykonawców.

Spotkania odbędą się w sobotę 27.10 w Klubie Wytwórnia:

👉 14:00 – 15:00 “Dyrektywa o prawie autorskim to nie cenzura”
Rafał Bryndal (ZAiKS), Tomek Lipiński (ZAiKS), Bogusław Pluta (ZPAV)
👉 15:00 – 16:00 “ZAiKS /ZPAV /STOART / Jak to działa?”
Rafał Bryndal (ZAiKS), Wincenty Krawczyk (STOART), Tomek Lipiński (ZAiKS), Bogusław Pluta (ZPAV)

Serdecznie zapraszamy! 👍
Pełny i aktualny program tegorocznej edycji Soundedit ➡️https://soundedit.pl/program/

Leave a Reply