Zespół Smutne Piosenki prezentuje drugi singiel z ich debiutanckiej płyty

Grupa Smutne Piosenki prezentuje teledysk do nowego singla pt. “Dziki ogród”. Utwór promuje debiutancką płytę pod tym samym tytułem.

Smutne Piosenki to poznański zespół grający autorskie piosenki założycielki i basistki, Pauliny Frąckowiak. Skład dopełniają: Iza Polit (wokal), Michał Ruksza (klawisze) i Jakub Szwarc (perkusja). Ich styl można określić jako nową jazzową poezję śpiewaną, z elementami folku i elektroniki.

fot. materiały promocyjne

4 października premierę miał teledysk do piosenki “Dziki ogród” – drugiego singla z wydanej w czerwcu tego roku płyty pod tym samym tytułem. Autorem klipu jest Jacek Pohl (odpowiedzialny za zdjęcia, reżyserię i montaż), a obraz powstawał m.in. w Wielkopolskim Parku Narodowym, na ulicach Poznania i w tamtejszym Ogrodzie Botanicznym. To pierwszy teledysk zespołu, w którym można zobaczyć jego członków. W poprzednim klipie, nakręconym do utworu „Proszę o jedno” wystąpili tancerze.

Piosenka „Dziki ogród” ma już na koncie sukcesy – przyciągnęła uwagę Marii Sadowskiej w konkursie SKODA Auto Muzyka 2017, zdobyła nagrodę jury pod przewodnictwem Natalii Przybysz na Zimowej Giełdzie Piosenki 2017, przez kilka miesięcy utrzymywała się w pierwszej dziesiątce rankingu „Będzie głośno” radiowej Czwórki i nieomal wygrała eliminacje Narodowego Centrum Polskiej Piosenki do zeszłorocznych opolskich Debiutów. Po rekomendacjach od Piotra Stelmacha, Krzysztofa Dominika i Rafała Poliwody zabrakło jej do zwycięstwa dwóch punktów.

Smutne Piosenki powstały trzy lata temu. W tym czasie zdążyły już zdobyć sobie wierną publiczność, zagrać dziesiątki koncertów i wziąć udział w kilku projektach muzycznych. W zeszłorocznej edycji Projektu 5 zmysłów akompaniowali Wojciechowi Waglewskiemu, Novice i Jackowi „Budyniowi” Szymkiewiczowi. Mają na koncie także nagrody: są laureatami m.in. Zimowej Giełdy Piosenki 2017, FAMA 2017 i Muzycznej Jesieni w Grodkowie.

Zawartość debiutanckiej płyty studyjnej zespołu Smutne Piosenki najlepiej oddaje jej tytuł. „Dziki ogród” to nieskrępowana plątanina gatunków, stylów, nastrojów, uczuć i tematów, a przy tym bardzo melodyjna.

Debiutancka płyta zespołu dostępna jest pod adresem: https://smutnepiosenki.bandcamp.com/.

Leave a Reply