Rysy “Traveler” – polska elektronika na najwyższym poziomie

Płyta duetu Rysy zatytułowana “Traveler” miała swoją premierę 4 września 2015 roku. Debiutancki krążek od razu został okrzyknięty ważnym wydarzeniem na polskiej scenie elektronicznej, stając się mocnym kandydatem jednej z lepszych polskich płyt 2015 roku. Po tych trzech latach wiele się zmieniło się u twórców Rys tj. Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko.

Rysy – czyli duet stworzony przez dwóch producentów pochodzących z Warszawy, tworzący muzykę elektroniczną oraz występujący na największych polskich festiwalach np. Tauron Nowa Muzyka, Open’er Festival czy Audioriver.

Przed Rysami Wojtek Urbański znany był doskonale w środowisku muzycznym, gdyż nagrywał muzykę do pokazów mody, spektakli teatralnych i reklam.

 

Łukasz Stachurko funkcjonował natomiast jako DJ, tworzył muzykę solowo (ba, wydał nawet album!), gdzie zapraszał do swoich produkcji takich artystów jak Justyna Święs czy Paulina Przybysz.

Najważniejszym jest fakt, że 12 stycznia 2017 roku zespół Rysy zakończył/zawiesił swoją działalność na rynku muzycznym. Po dwóch intensywnych latach funkcjonowania jako Rysy przyszedł czas na rozłąkę i skupienie się na innych projektach. Pierwotnie pod szyldem “Rysy” miało wyjść tylko parę kawałków, lecz po bardzo dobrze przyjętych singlach zadecydowano się na uwiecznienie projektu na płycie longplay’owej.

Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ dostaliśmy bardzo spójny album, który po dziś dzień daje zespołowi około 65 tysięcy słuchaczy w ciągu miesiąca na platformie Spotify. Po zamknięciu etapu z Rysami, Wojtek i Łukasz poszli w swoje strony.

Wojtek Urbański w lipcu 2017 roku wydał swój solowy album “Selected Works”. Stworzył wraz z Justyną Święs muzykę do spektakli Eweliny Marciniak wystawianych w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, zaczął współpracować z Wojtkiem Mazolewskim, Jagodą Kudlińską (Lor) czy Salkiem. Nagrał także ścieżkę dźwiękową do polskiego serialu „Ultraviolet”. Dodatkowo w 2018 roku w mediach pojawiła się informacja o pracy Wojtka Urbańskiego i Julii Wieniawy nad solową płytą artystki.

Julia kojarzona dotychczas ze swojej pracy aktorskiej postanowiła odważniej spróbować swoich sił w muzyce. Stało się to pod koniec 2016 roku za sprawą publikacji utworu “Na Zawsze” z płyty Flirtiniego pt.”Heartbreaks & Promises vol. 3″, który nabił 3,5 mln wyświetleń dając Julii bardzo dobry start w muzyce alternatywnej. W tym roku Wojtek stworzył mundialową ramówkę TVP, był odpowiedzialny (wraz z Kubą Karasiem) za oprawę muzyczną gali Fryderyk 2018 oraz prowadzi cotygodniową audycje “Szumy” na antenie Radia Kampus.

Łukasz Stachurko nadal kontynuuje pracę ze swoim zespołem Sonar (powstały w czasie gdy Rysy działały na rynku), wydając z nim dwie płyty. Pierwszy album zatytułowany “Pętle” posiadał tylko utwory w języku polskim, dodatkowo wszystkie teksty napisane zostały przez Mateusza Holaka. Pomysł na drugą płytę o nazwie “Torino” powstał we Włoszech w Turynie, gdzie Łukasz i Lena Osińska (wokalistka) pojechali na twórcze wakacje, zabierając ze sobą całe studio nagraniowe (to nie żart) oraz lokując się u swojego przyjaciela mieszkającego w Turynie.

Pomiędzy płytami ukazał się krążek “Pętle Zremiksowane” zawierający remix’y wszystkich utworów z „Pętli”. Na wiosnę czeka nas najprawdopodobniej trasa koncertowa promująca krążek ”Torino”, choć z nowym materiałem Sonar wziął już udział w paru wydarzeniach. Solowo Łukasz stworzył remix utworu Rosalie. “Pozwól” oraz remix Ten Typ Mes “Jak Nikt”. Działa on także hobbistycznie jako dekorator wnętrz w swojej dwuosobowej firmie.

Śledząc poczynania Wojtka i Łukasza można dojść do wniosku, że Rysy były projektem, który podziałał na nich bardzo inspirująco, dodał świeżości oraz otworzył chłopakom głowy na nowe projekty. Przyniósł im dodatkowo duży rozgłos na polskiej scenie alternatywnej, na której mogą się realizować i tworzyć wciąż równie ciekawe produkcje.

Mateusz Kiejnig

 

 

„Traveler” eksponuje brakujące wątki muzyki klubowej, bez obawy łączy chwytliwe melodie z ujmującymi emocjami, szczyptą zadumy i technologiami. Muzyka elektroniczna w wykonaniu Rys miksuje w dobrych proporcjach techno duszę z podbitym basem. Ta muzyczna opowieść w dziesięciu odcinkach dzięki nieoczekiwanym zestawieniom otwiera przed słuchaczem zupełnie nowe, brzmieniowe przestrzenie. Tytuł płyty nie jest przypadkowy – RYSY zapraszają wszystkich w niesamowitą muzyczną podróż. Grafikę na okładkę zaprojektował Bartosz Gregorek, a za skład odpowiedzialna jest Ala Lesiak.

Tracklista:

1. Shimmer
2. I Will Fly
3. The Fib
4. New Order
5. Cold Inside
6. Brat
7. Night Sleep
8. Undone
9. Ego
10. Przyjmij Brak

fot. materiały prasowe

 

Leave a Reply