Recenzja albumu muzycznego “Nasza Niepodległa”

Nasz ocena

Album muzyczny “Nasza Niepodległa” powstał specjalnie na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydawnictwo to ma za zadanie przypomnieć wybitne polskie utwory, powstałe w okresie ostatnich stu lat. A wykonują je popularni artyści polskiej sceny muzycznej. Więcej w naszej recenzji.

 

Album “Nasza Niepodległa 1918-2018” przygotowany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia powstał specjalnie na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszy fakt, że oprócz pieśni patriotycznych, dawnych piosenek żołnierskich i legionowych, a nawet frontowych i napisanych podczas II wojny światowej, znalazły się także nowsze, powstałe lub spopularyzowane po 1989 roku.

 

Jak właściwie można zawrzeć niełatwą historię Polski w czternastu piosenkach? Udało się to z kilku powodów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że w projekcie uczestniczyli doskonali artyści, reprezentujący różne gatunki muzyczne tj. Kayah, Maryla Rodowicz, Anna Wyszkoni, Katarzyna Cerekwicka, Katarzyna Moś, ale też Piotr Cugowski, Krzysztof Cugowski, Tomasz Szczepanik (Pectus), Łukasz Zagrobelny, Piotr Zubek, Andrzej Krzywy, a nawet Opole Gospel Choir i Chór Studium Musicalowego Capitol.

Rangę wydarzenia podnosi udział Polskiej Orkiestry Radiowej. Zaskakują nowoczesne aranżacje, ale całość trzymana jest w ryzach przez kierownika muzycznego Piotra Zubka. Owszem niektóre aranżacje wydają się nadmiernie rozbudowane, ale przez swój patriotyczny charakter zasługują na umieszczenie ich w większej formie.

Takim właśnie jest bez wątpienia “Pieść konfederatów barskich” w wykonaniu Krzysztofa Cugowskiego, czy “Czerwone maki na Monte Casino”, gdzie z należytym szacunkiem podeszła do tematu Halina Mlynkova. Zaskakuje mocniejsze uderzenie w “Balladzie o Janku Wiśniewskim”, wykonanej przez Piotra Cugowskiego.

Z nowszego repertuaru cieszy obecność jednej z ważniejszych piosenek w historii polskiej piosenki tj. “Nie pytaj o Polskę”, tutaj zinterpretowaną przez Andrzeja Krzywego. Usłyszymy też “Psalm stojących w kolejce”, gdzie pojawiła się Anna Wyszkoni. Od pierwowzoru odbiega nieco inaczej podany utwór “Przeżyj to sam”, gdzie na końcu kilka dźwięków dokłada… chór.

Wyszła z tego płyta, która broni się poza anturażem wielkich uroczystości. Współczesne wykonania nadały tym kompozycjom ludzkiego pierwiastka. Dzięki temu dobrze słucha się jej także we własnym, bardziej prywatnym otoczeniu.

Łukasz Dębowski

1. “Nie pytaj o Polskę” – Andrzej Krzywy

2. “Nadzieja” – Kayah

3. “Czerwone słoneczko” – Maryla Rdowicz

4. “Ballada o Janku Wiśniewskim” – Piotr Cugowski

5. “Czerwone maki na Monte Cassino” – Halina Mlynkova

6. “Nim wstanie dzień” – Kasia Moś

7. “Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” – Tomasz Szczepanik

8. “Pieśń konfederatów barskich” – Krzysztof Cugowski

9. “Marsz Pierwszej Brygady” – Piotr Zubek

10. “Ostatni mazur” – Opole Gospel Choir i Chór Studium Musicalowego Capitol

11. “Polskie kwiaty” – Katarzyna Cerekwicka

12. “Psalm stojących w kolejce” – Anna Wyszkoni

13. “Przeżyj to sam” – Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak

14. “Serce w plecaku” – Łukasz Zagrobelny

Jedna odpowiedź do “Recenzja albumu muzycznego “Nasza Niepodległa””

Leave a Reply