Specjalny album muzyczny “Nasza Niepodległa”

Album muzyczny „Nasza Niepodległa” powstał specjalnie na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydawnictwo to ma za zadanie przypomnieć wybitne polskie utwory, powstałe w okresie ostatnich stu lat. A wykonują je popularni artyści polskiej sceny muzycznej.

Znalazły się wśród nich pieśni patriotyczno-religijne, dawne piosenki żołnierskie i legionowe, piosenki frontowe i napisane podczas II wojny światowej piosenki opozycyjne, a także nowsze, spopularyzowane po 1989 roku.

 

Nowoczesne aranżacje oraz udział znakomitych polskich artystów sprawiają, że jest to jedna z najważniejszych polskich premier muzycznych 2018 roku.

 

W projekcie wzięli udział następujący soliści: Kayah, Maryla Rodowicz, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Halina Mlynkova, Katarzyna Moś, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Łukasz Zagrobelny, Andrzej Krzywy, Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak, Tomasz Szczepanik, Piotr Zubek, a także Opole Gospel Choir i Chór Studium Musicalowego Capitol.

W nagraniu uczestniczyła Polska Orkiestra Radiowa wielu znakomitych muzyków sesyjnych. Za muzyczny kształt wydawnictwa odpowiada Piotr Dziubek.

Na płycie znajduje się czternaście piosenek, powstałych w różnym okresie – od czasów, kiedy Polska pozostawała pod zaborami, po lata współczesne. Najstarsze: „Ostatni mazur”, „Pieśń konfederatów barskich”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Czerwone słoneczko”, piosenki z okresu II wojny światowej: „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Serce w plecaku”, „Czerwone maki”, oraz powstałe niedługo po wojnie i w ostatnich dziesięcioleciach: „Nim wstanie dzień”, „Psalm stojących w kolejce”, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „Nadzieja”, „Przeżyj to sam” oraz „Nie pytaj o Polskę”.

Album jest częścią dużego projektu pod nazwą „Nasza Niepodległa 1918–2018”, realizowanego w tym roku w Polsce i za granicą.

Przypominamy utwór z 2008 roku, kiedy to ukazał się podobny album. “Radosna Niepodległość” została wykonana przez wszystkich artystów, którzy wzięli udział w wydarzeniu na 90. rocznicę odzyskania niepodległości.

 

Leave a Reply