Grzegorz Ciechowski – “Spotkanie z Legendą”

W Polsce od wielu lat kultywowana jest pamięć o wszechstronnie uzdolnionym Grzegorzu Ciechowskim. To on wyprodukował popularną „Dziewczynę Szamana” Justyny Steczkowskiej, za którą to otrzymał Fryderyka w kategorii „Producent muzyczny roku 1996”. Pisał też dla niej teksty jako Ewa Omernik. Stąd nie zaskakuje obecność wokalistki w tym przedsięwzięciu.

“Moja krew” to jednak tylko ułamek wrażeń, które przynosi ta płyta, wydana razem z koncertem na DVD.

W 2014 roku zaczęła się coroczna seria spektakli „Grzegorz Ciechowski – Spotkanie z Legendą”, gdzie zagrała Polska Orkiestra Radiowa wraz z Orkiestrą Adama Sztaby.

Nagranie zostało zarejestrowane w Teatrze Dramatycznym w Warszawie 2014 roku, a rozmach z jakim całość została wykonana zdecydowanie robi wrażenie.

Wykonania piosenek podjęli się jedni z najbardziej utalentowanych i charakterystycznych polskich wokalistów. Co za tym idzie, projekt stoi na bardzo wysokim poziomie.

W pierwszej kolejności wypada pochwalić Sławka Uniatowskiego, który idealnie wczuł się w nową aranżację utworu „Tak… Tak.. to ja”, spowalniając tempo utworu, jednoczenie nadając kosztem zwrotek, większy ładunek emocjonalny refrenowi. Zabieg ten wyszedł na dobre, dając temu utworowi wyjątkowo głęboką emocjonalność.

Również dobrze w swojej piosence odnalazła się Mela Koteluk, wykonując „Ani ja, ani Ty”. Podeszła do tematu z wyjątkowym zmysłem i wrażliwością, gdzie łatwo wyłapać nutę tęsknoty. Swoją barwą głosu oraz interpretacją sprawia, że do jej wykonania chce się niejednokrotnie wracać.

Pozytywnie zaskakuje „Tak długo czekam” w wykonaniu Skubasa. Pochwalić można go nie tylko za głos, ale także za bardzo klimatyczną grę na gitarze, która to w połączeniu z instrumentalistami z Orkiestr, nadała tej delikatnej i zmysłowej piosence rockowego pazura. Zapewne wielu fanów Grzegorza, jak i Republiki, jest w stanie uznać tę odsłonę, jako godną upamiętnienia tego wspaniałego erotyka.

Pozornie głos Marka Dyjaka nie pasuje do „Nieustannego tanga”. Jak to bywa, pozory mylą. Jego charakterystyczna chrypa i mocny głos okazują się dobrze łączyć w całość z kompozycją, dając ciekawą, kontrastującą z oryginałem interpretację.

O „Spotkaniu z Legendą” możnaby mówić o wiele dłużej. Jednak zabrałoby to radość samodzielnego odkrywania tych utworów, zaprezentowanych w nowych, rozbudowanych na potrzeby projektu aranżacjach. Pewne jest jedno, artyści biorący udział w tym przedsięwzięciu, podołali swojemu ciężkiemu zadaniu, oddając prawdziwy hołd wielkiemu artyście – Grzegorzowi Ciechowskiemu.

Na płycie jest jeszcze wiele interpretacji, które są zaskakujące. Warto też zauważyć, że płyta stanowi przekrój przez twórczość artysty. Dostaliśmy tu kompozycje z repertuaru Republiki, Obywatela G.C., a nawet Grzegorza z Ciechowa. A swoją drogą, któż by lepiej pasował do “Gdzież są moje kare konie”, niż folkowy zespół Chłopcy kontra Basia? Przecież powstało z tego maleńkie cudo.

A usłyszeć tu jeszcze można m.in. Nosowską w powalającej “Mamonie”, Kayah w przejmującym “Odchodząc”, niezwykle magnetycznego Igora Herbuta w “Tu jestem w niebie”, a po usłyszeniu “Białej flagi” w wykonaniu Piotra Cugowskiego, jesteśmy pewni, że mamy do czynienia z rockową doskonałością.

Warto również zaplanować sobie dzień, na którychś z przyszłych koncertów, które odbędą się tej jesieni w ramach kolejnej trasy „Spotkania z Legendą”. Jednak wcześniej trzeba posłuchać tej płyty.

Adrian Kaczmarek

1. Piotr Cugowski – Biała flaga
2. Marek Dyjak – Nieustanne tango
3. Red Lips – Telefony
4. Igor Herbut – Tu jestem w niebie
5. Justyna Steczkowska – Moja krew
​6. Mela Koteluk – Ani ja ani ty
7. Skubas – Tak długo czekam
8. Tymon Tymański – Kombinat
9. Grzegorz Turnau – Stojąc w kolejce
10. Mateusz Ziółko – Nie pytaj o Polskę
11. Chłopcy Kontra Basia – Gdzież moje kare konie
12. Sławek Uniatowski – Tak tak to ja
13. Katarzyna Nosowska – Mamona
14. Kayah – Odchodząc

Orkiestracje: Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Adama Sztaby

 

Leave a Reply