Budka Suflera – “Cisza”

Podczas zmian ustrojowych w Polsce, nasi artyści wyjeżdżali na trasy koncertowe, grając dla Polonii za granicą. Częstym kierunkiem były Stany Zjednoczone. Tam również u schyłku lat 80-tych udała się Budka Suflera, nagrywając po powrocie w 1993 roku jeden z najlepszych albumów w swoim dorobku – „Ciszę”.

Wydawnictwo zapowiadał minialbum „4 Pieces To Go” (wydany w 1992 roku) zawierający następujące utwory: „Twoje radio”, „Kolęda Rozterek” w polskiej, a także angielskiej wersji językowej oraz angielska wersja „Ragtime”, nazywająca się „La Mancha Taxi Driver”.

W nagraniach brał udział nowy członek zespołu Marek Raduli, znany wcześniej z występów w grupie Banda i Wanda. Jego wkład słychać w każdym utworze, utwierdzając w przekonaniu, iż postawienie na tego gitarzystę był strzałem w dziesiątkę.

Za większość kompozycji, odpowiadał duet Lipko-Cugowski. Jedynie „Ragtime” oraz „Kolędę rozterek” Romuald Lipko skomponował samodzielnie.

Singlem, który masowo promował album, było właśnie „Twoje radio”, plasujące się na 18-stym miejscu Listy przebojów Programu Trzeciego (LP3). Utwór spokojny, z momentami mocniejszego brzmienia gitary. Dzięki takiemu wyborowi, Suflerzy do końca nie zdradzili czego dokładnie można się spodziewać po „Ciszy”.

Rąbka tajemnicy uchylił drugi singiel pt. „Cisza jak ta”, jedna z najpiękniejszych ballad zespołu, która dotarła na 8 miejsce LP3. Delikatna gra instrumentalistów podczas zwrotek, upust emocji podczas refrenu, a także ponadprzeciętne umiejętności wokalne Krzysztofa Cugowskiego nadały niesamowitej zmysłowości tej kompozycji.

Trzecim singlem zostały „Młode lwy”, utwór typowo rockowy, z dominującą rolą gitar oraz perkusji. Na wyróżnienie zasługuje Marek Raduli i jego energetyczna solówka. Utwór zajął 34 miejsce LP3.

Na albumie ukazał się „Czas wielkiej wody”, znany z poprzedniego krążka „Ratujmy co się da!!”, na którym to utwór w podkładzie zawierał tylko instrumenty klawiszowe. Także tutaj, swoje umiejętności zaprezentował nowy członek zespołu, grając zapadającą w pamięć solówkę.

Podsumowując, album jako całość jest bardzo dobry. Zawiera wysokiej jakości ballady, typowo rockowe utwory, a także spokojniejsze przerywniki, stanowiące przerwę pomiędzy piosenkami z mocniejszym brzmieniem. Osoby zaczynające swoją przygodę z muzyką Budki Suflera, a także fani polskiego rocka powinni uzupełnić swoją kolekcję o tę pozycję.
Na koniec warto wspomnieć, iż album ten sprzedał się w nakładzie ok. 220 tysięcy legalnych kopii, zdobywając w tamtym czasie złote wyróżnienie.

Adrian Kaczmarek

 

​1. Stolarz – intro – 1:00
2. Cisza jak ta – 5:28 (muz. Lipko – Cugowski, sł Mogielnicki)
3. Ragtime – 4:45 (muz. Lipko, sł Mogielnicki)
4. Młode lwy – 6:12 (muz. Lipko – Cugowski, sł Mogielnicki)
5. Twoje radio – 5:10 (muz. Lipko – Cugowski, sł Mogielnicki)
6. Czas wielkiej wody – 6:05 (muz. Lipko – Cugowski, sł Olewicz)
7. Geniusz blues – 5:27 (muz. Lipko – Cugowski, sł Mogielnicki)
8. Skandal – 4:37 (muz. Lipko – Cugowski, sł Mogielnicki)
9. Kolęda rozterek – 6:40 (muz. Lipko, sł Sikorski)

 

Skład Zespołu:
Krzysztof Cugowski – śpiew
Romuald Lipko – instrumenty klawiszowe, aranżacje
Mieczysław Jurecki – git. basowa, git. solo, git. rytmiczna,
programy komputerowe aranżacje
Marek Raduli – git. solo, git, rytmiczna
Tomasz Zeliszewski – perkusja programy komputerowe, aranżacje

Muzycy towarzyszący:

Luiza Es – głos
Piotr Maciąg – saksofon
Arkadiusz Smyk – gitara
Andrzej Warda – gitara w “Stolarzu”

2 odpowiedzi na “Budka Suflera – “Cisza””

Leave a Reply