Miuosh Smolik NOSPR – “Miuosh / Smolik / NOSPR”

Nasz ocena

Miuosh – raper śmiało przekraczający schematy myślenia o hip-hopie oraz Smolik – jeden z najbardziej uznanych polskich producentów – połączyli siły na scenie katowickiego NOSPR-u. Wynikiem tej wyjątkowej kolaboracji jest album “Miuosh / Smolik / NOSPR”, którego sklepowa premiera miała miejsce 25 maja.

Recenzja płyty “Miuosh / Smolik / NOSPR” (FandangoRecords, 2018)

Miuosh już jakiś czas temu wyszedł z szufladki hip-hopu. Po świetnych kompozycjach na jego poprzedniej płycie “POP.” przełamał schemat muzyczny, czerpiąc z gatunków bliskich szeroko rozumianego alternatywnego popu. Tym razem wraz ze Smolikiem stanął na sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

 

I żal byłoby, gdyby to wydarzenie nie zostało zarejestrowane. Nad walorami muzyki zagranej przez NOSPR nie ma co się rozwodzić. To profesjonaliści, którzy pewnie są w stanie zagrać wszystko. I okazało się też, że muzyka Miuosha, ale też Smolika przełożyła się na instrumenty symfoniczne nabierając pewnej dostojności, ale też większego dramatyzmu.

I słychać to nie tylko w “Wizjach”, gdzie Piotr Rogucki dośpiewał fragment “Nocy komety” Budki Suflera. Co prawda w tym zapożyczeniu jest akurat szczypta patosu, który po prostu współgra z orkiestrą.

A skoro już jesteśmy przy gościach, to trzeba wspomnieć, że pojawiło się ich jeszcze kilku. Mamy więc pełnowymiarową wersję piosenki “Tramwaje i gwiazdy” z udziałem Katarzyny Nosowskiej.

Usłyszymy też Natalię Grosiak, która zdumiewająco uzupełniła motyw wyciągnięty z repertuaru Bajmu w “Mieście szczęścia”. Bardzo duże zaskoczenie, i co najważniejsze wokalistka wyszła z tej interpretacji obroną ręką. Trzeba też wspomnieć, że Natalia wykonała jeszcze “Alunię”, wyciągniętej z okolicznościowej płyty Smolika pt. “Historie”. Piękny motyw muzyczny, który aż prosił się o wykonanie na żywo.

Na deser dostaliśmy też jeden kawałek Smolika z płyty nagranej z Kevem Foxem (“Mind The Bright Lights”) i solowej (“Close Your Eyes” z Kasią Kurzawską).

Takie projekty świadczą, że muzyka istnieje ponad podziałami. Gdzie staje się kłopotliwym przypisanie muzyki do jednego gatunku, tam więcej ciekawych rzeczy można usłyszeć. I tak jest z płytą “Miuosh Smolik NOSPR”.

Łukasz Dębowski

Tracklista:

1. Produkcja
2. Neony
3. Perseidy
4. Nisko
5. Traffic Feat. Piotr Rogucki
6. Wizje Feat. Piotr Rogucki
7. Uderzenie/Tu
8. Pzk
9. Chicago
10. Tramwaje I Gwiazdy Feat. Katarzyna Nosowska
11. Alunia Feat. Natalia Grosiak
12. Miasto Szczęścia Feat. Natalia Grosiak

Bonus Tracks:
13. Close Your Eyes Feat. Kasia Kurzawska
14. Mind The Bright Lights Feat. Kev Fox
15. Nie Mamy Skrzydeł

2 odpowiedzi na “Miuosh Smolik NOSPR – “Miuosh / Smolik / NOSPR””

Leave a Reply