20 – lecie płyty “Zakręcona” Reni Jusis

Dokładnie 20 lat temu (20 czerwca 1998 roku) ukazała się debiutancka płyta Reni Jusis pt. “Zakręcona”.

Krążek został wyróżniony nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 98 w kategorii “najlepszy album rap/hip-hop”. Wyróżniono też wokalistkę jako “debiut roku”, a piosenka tytułowa została “przebojem roku”.

Album przyniósł wreszcie inne spojrzenie na muzykę taneczną.  Czerpiąc z ówczesnego R’n’B i zaszczepiając ambitne brzmienie klubowe, elektroniczne, a nawet hip – hopowe, udało stworzyć się nową jakość na ciągle rozwijającym się rynku polskim. Okazało się, że pop może wykraczać poza plastikową formę, a wokalistka nie musi być kolejną Mariah Carey śpiewającą miękkie ballady.

 

 

Tym razem sięgnięto do źródeł  żywej muzyki funkowej i przekształcono ją w prosto zaprezentowane kawałki, które wyróżniały się modnym brzmieniem i oryginalnymi samplami.

Dzięki temu Reni Jusis stała się niemal z dnia na dzień rozpoznawalną wokalistką, której utwór tytułowy został nie tylko przebojem wakacji, ale całego roku 1998. I któż nie pamięta charakterystycznych “różków”, które były znakiem rozpoznawalnym Reni.

Popularność tej płyty była ogromna i do dziś “Zakręconą” kojarzą nie tylko fani.  W końcu tekst tytułowej piosenki nuciła cała Polska. Warto przypomnieć, że w tym samym roku Reni Jusis obroniła dyplom na wydziale Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Producentem albumu został Jarosław “Yaro” Płocica, u którego wokalistka śpiewa już wcześniej na płycie “Jazzda”. Na tym krążku znalazła się wtedy piosenka Reni pt. “Refrenata”, będąca otwarciem na jej fonograficzny debiut.

Płyta “Zakręcona” sprzedała się w ponad 50 tysięcznym nakładzie, uzyskując w tamtych czasach status “Złotej Płyty”.

Lista utworów:

 1. “Zgadnij kim jestem (Intro)” – 0:46
 2. “Zakręcona” – 3:39
 3. “Graj więcej” – 2:54
 4. “Leniwiec” – 3:48
 5. “Dzielna z Mielna” – 3:10
 6. “Wiem swoje” – 4:23
 7. “Byłeś serca biciem” – 3:55
 8. “Yes, pies!” – 1:38
 9. “Głupi traf” – 3:15
 10. “Nie chcę zasnąć” – 3:21
 11. “Zgadnij kim jestem” – 3:34
 12. “Międzyplanetarna” – 3:34
 13. “Radio F.H.V.” – 0:35
 14. “September” – 4:17
 15. “CD nastąpi” – 1:18

 

Kolejnym singlem z płyty “Zakręcona” został też utwór pt. “Graj więcej”.

 

Na płycie znalazł się także cover piosenki “Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy.

fot. z archiwum naszego portalu

 

Leave a Reply