“Scena alternatywna” 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

55. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu zakończy się dziś specjalnym koncertem. Po dwóch latach powróciła “Scena alternatywna”. Na deskach Amfiteatru wystąpią artyści zaproszeni przez TVP Kultura. W koncercie znajdzie się miejsce dla wykonawców rocka, jazzu, ambitnego popu i muzyki elektronicznej. Koncert poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Marek Horodniczy.

Prezentujemy wszystkich wykonawców, którzy wezmą udział w tym koncercie.

 

 

 

Kasia Lins

Wokalistka wydała w tym roku debiutancką płytę “Wiersz ostatni”.

Krzysztof Zalewski

We wczorajszym koncercie 55. KFPP muzyk wystąpił z piosenkami Czesława Niemena, które znalazły się na płycie “Zalewski śpiewa Niemena”. Zaprezentował także piosenkę “Polsko” ze swojej autorskiej płyty “Złoto”. Dziś usłyszymy dalszą część jego solowych poczynań muzycznych.

Daria Zawiałow

Wokalistka została okrzyknięta objawieniem ubiegłego roku, czego dowodem była nagroda Fryderyk 2018 w kategorii debiut roku. Daria posiada na koncie płytę “A kysz!”.

Julia Marcell

Jej najnowsza płyta “Proxy” z 2016 roku zyskała duże uznanie. Wokalistka zdecydowała się wreszcie nagrać album z polskimi tekstami i okazało się, że był to strzał w dziesiątkę.

 

Apteka

Zespół powstał w 1983 roku i do dziś jest wierny własnym zapatrywaniom muzycznym, tkwiącym głęboko w alternatywie. Ich ostatni album pt. “Od pacyfizmu do ludobójstwa” ukazał się w 2012 roku.

Pink Freud

Zespół alternatywno-jazzowy założony przez Wojciecha Mazolewskiego. “PunkFreud Army” to ich ostatni krążek wydany w 2017 roku. Grupa zaprosiła na nagrania niezwykłych gości: Tomka Lipińskiego, Roberta Brylewskiego, Roberta Materę, Tomasza Budzyńskiego i Alka Koreckiego.

“Punk Freud Army” zostało zarejestrowane podczas koncertu 30 października 2017 roku w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce. Publiczność usłyszała nowe piosenki oraz mushupy, czyli utwory z albumu “Punk Freud” połączone z kompozycjami Brygady Kryzys, Armii, Siekiery, Kryzysu, Tiltu, Dezertera, Tomka Lipińskiego.

Król

Muzyk i wokalista to mistrz klimatu opartej na głębokiej elektronice i zaawansowanych dźwiękach z kręgów alternatywy. Płyta “Przewijanie na podglądzie” ukazała się w tym roku.

Jazz Band Młynarski – Masecki

Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Ich płyta “Noc w wielkim mieście” to rzecz bezprecedensowo oryginalna.

 

Maciek Sienkiewicz

DJ o jednym z najdłuższych staży w Polsce. Od lat eksploruje różne obszary muzyki – klasycznej i najnowszej, popularnej i awangardowej, tanecznej i eksperymentalnej.

 

Leave a Reply