Ocean of Noise feat. Brzeziński (Peter J. Birch) w utworze “Zwid”

Ocean of Noise wraca z nowym utworem pt. “Zwid”. Tym razem Rafał Konopka, twórca projektu, ponownie zaprosił do współpracy Piotra Jana Brzezińskiego. Artystę znanego jako Peter J. Birch po raz pierwszy usłyszymy śpiewającego po polsku.

“Zwid” może być zaskoczeniem dla fanów Piotrka – przekonuje Rafał Konopka. Dotąd wszystkie piosenki na jego solowych płytach, czy na tych gdzie występował gościnnie, były w języku angielskim. U mnie chyba po raz pierwszy oficjalnie zaśpiewał po polsku. I widać, że w naszym języku jest równie znakomitym artystą – dodaje.

W utworze wykorzystano fragment wiersza pt. “Wielki, czarny sen” francuskiego poety Paula Verlaine’a. Melorecytuje go Martyna Kasprzak.

 

Okładka singla, fot. Natalia Erdman

Nowa piosenka różni się też od tego, co Ocean of Noise pokazało nam dotąd na poprzednich płytach. Nie jest to gitarowa kompozycja – w nowym utworze Rafał postawił na bardziej minimalistyczną formę opartą na klawiszach, pulsującym basie i transowym bicie.

Rafał Konopka i Piotr Brzeziński współpracują po raz drugi. Już na debiutanckim albumie Ocean of Noise stworzyli razem utwór “Syntagmatic Relations” – Rafał skomponował muzykę, Piotr napisał tekst i go zaśpiewał. Wtedy słyszeliśmy Brzezińskiego/Bircha w nietypowej dla niego stylistyce.

Ciemna tonacja utworu koresponduje z jasnością wideoklipu. To jednak pozorny kontrast. Zrealizowany przez Esy Floresy – twórców klipów m.in. Maleńczuka czy Noviki –  teledysk (Urszula Morga reżyserowała, Bartosz Mikołajczyk filmował, oboje stworzyli scenariusz), to minimalistyczna kompozycja skupiona na znaczących detalach.

Ocean of Noise to projekt muzyczny białostoczanina Rafała Konopki od lat związanego z lokalną sceną muzyczną. Swój autorski projekt rozpoczął w 2007 roku. Debiutancki album ukazał się w 2013 roku, a zaśpiewali na nim m.in. Magdalena Noweta, Michał Wiraszko, czy właśnie Piotr Brzeziński.

Rafał Konopka – fot. Emilia Konopka, Piotr Jan Brzeziński – fot. Karolina Pędlowska

Leave a Reply