Ranking 10. polskich piosenek biorących udział w Eurowizji na przestrzeni lat

[Z ARCHIWUM] Ze względu na zbliżający się Konkurs Piosenki Eurowizji, postanowiliśmy przypomnieć kilka polskich piosenek, które wzięły udział w tym wydarzeniu.

Prezentujemy wybór dziesięciu polskich, subiektywnie wybranych utworów z tego konkursu.

1. Edyta Górniak – “To nie ja”. Rok 1994. Dzięki tej piosence Polska zajęła drugie miejsce w konkursie Eurowizji i wciąż jest to największy sukces naszego kraju. Jednocześnie utwór stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przebojów wokalistki. Piosenka ukazała się na debiutanckiej płycie Edyty pt. “Dotyk”.

Kompozytor – Stanisław Syrewicz / Autor tekstu – Jacek Cygan

 

2. Kasia Kowalska – “Chcę znać swój grzech”. Rok 1996. Z kompozytorem Robertem Amirianem, który napisał ten utwór, wokalistka współpracowała już przy debiutanckiej płycie “Gemini”. Słowa – Kasia Kowalska. Piosenka ukazała się na specjalnej edycji płyty “Pełna obaw”.

 

3. Justyna Steczkowska – “Sama”. Rok 1995. Mało kto pamięta, że kompozytorami tej piosenki byli Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski. Słowa – Wojciech Waglewski. Niezwykle oryginalna i niedoceniona kompozycja. Utwór znalazł się jedynie na płycie “Złota kolekcja”.

 

4. Anna Maria Jopek – “Ale jestem”. Rok 1997. Kompozytorem tej piosenki był Tomasz Lewandowski. Tekst polski – Magda Czapińska. Przy tym utworze pojawia się kolejny raz nazwisko Roberta Amiriana, który napisał angielskie słowa. Ciekawostką jest, że powstała też fińska wersja językowa. Piosenka znalazła się na debiutanckiej płycie wokalistki pt. “Ale jestem”.

 

5. Kasia Moś – “Flashlight”. Rok 2017. Jedna z ciekawszych polskich propozycji, która pojawiła się na Eurowizji. Kompozycja posiada dynamikę i została zbudowana wokół mocnego głosu wokalistki. Piosenkę napisali Kasia Moś, Pete Barringer oraz Rickard Bonde Truumeel.

 

6. Mieczysław Szcześniak – “Przytul mnie mocno”. Rok 1999. Piosenka napisana przez Seweryna Krajewskiego i Wojciecha Ziembickiego.

 

7. Monika Kuszyńska – “In The Name Of Love”. Rok 2015. Muzykę skomponował mąż wokalistki Jakub Raczyński. Słowa napisała sama Monika. Piosenka miała zwiastować drugą solową płytę i powstał do niej także polski tekst “Obudź się i żyj”.

 

8. Michał Szpak – “Colour Of Your Life”. Rok 2016. Utwór skomponował Andy Palmer, a tekst napisał Kamil Varen. Piosenka znalazła się na debiutanckiej płycie wokalisty pt. “Byle być sobą” i przyniosła mu dużą popularność. Jednocześnie był to jeden z większych sukcesów Polski w tym konkursie, gdyż utwór zajął ósme miejsce.

 

9. Blue Cafe – “Love Song”. Rok 2004. Zespół z Tatianą Okupnik próbował dostać się do konkursu Eurowizji już rok wcześniej, kiedy to zgłosił ciekawszą i bardziej przebojową piosenkę pt. “You May Be In Love”. W 2003 roku wygrała jednak grupa Ich Troje.

Muzyka – Paweł Rurak-Sokal. Słowa – Tatiana Okupnik. Piosenka znalazła się na drugiej płycie zespołu pt. “Demi-sec”.

 

10. Sixteen – “To takie proste”. Rok 1998. Piosenka bez dużych walorów artystycznych i nieco zapomniana. Warta przypomnienia ze względu na ówczesną popularność zespołu. Utwór znalazł się na debiutanckiej płycie grupy pt. “Lawa”.

 

 

Jedna odpowiedź do “Ranking 10. polskich piosenek biorących udział w Eurowizji na przestrzeni lat”

  1. ???? No raczej mnie nie przekonuje Sixteen czy Monika Kuszyńska. Rozumiem niechęć autora do Ich Troje, ale Kaine grazen raczej miało wszystkie walory hitu, który pamiętamy do dziś. A po za tym drugie najwyższe miejsce w Konkursie w historii polskich startów

Leave a Reply