50 – lecie płyty “3” Czerwonych Gitar

Właśnie w tym roku obchodzimy 50 – lecie płyty “3” zespołu Czerwone Gitary. Album powstał w 1968 roku nakładem wydawnictwa Muza. Niedawno ukazała się reedycja tego albumu w wersji winylowej i CD. W 1969 roku grupa otrzymała na MIDEM w Cannes trofeum, za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Tę samą nagrodę otrzymał wtedy zespół The Beatles.

Ta płyta to zderzenie dwóch osobowości. Tej spokojniejszej, melodyjnej, którą reprezentował Seweryn Krajewski oraz tej bardziej żywiołowej, bigbeatowej, która bardziej pasowała do Krzysztofa Klenczona. W swoim czasie to była bardzo efektowna muzyka młodzieżowa. Czerwone Gitary stały się wtedy polskim odpowiednikiem zespołu The Beatles.

 

W tamtym czasie byli najpopularniejszym zespołem w Polsce, czego dowodem jest sprzedaż, a także liczba przebojów z tego albumu. Nie uciekali od gitarowych kompozycji, choć tak naprawdę muzyka rockowa w tamtym czasie dopiero budziła się do życia. Stąd więcej tu można znaleźć prostych, rytmicznych i przebojowych utworów. Klenczon próbując przełamać tę piosenkową formę, nagrał też coś w rodzaju protest songu pt. “My z XX wieku”.

To właśnie tu znalazły się do dziś znane piosenki: “Takie ładne oczy”, “Dozwolone od lat 18-stu” i “Kwiaty we włosach”. Utwór “Gdy kiedyś znów zawołam Cię” po latach znalazł się w nowej interpretacji zespołu Big Day (“Kalejdoskop” z 1995 roku).

Natomiast “Kwiaty we włosach” ciągle powracają w nowych odsłonach i koncertach wspominających twórczość Krzysztofa Klenczona. Jedną z nowszych interpretacji było nagranie tej piosenki przez Kasię Kowalską na płytę “Klenczon Legenda. Artyści w hołdzie Krzysztofowi Klenczonowi”. Rok 2013.

 1. “Moda i miłość” (K.Klenczon, T.Krystyn)
 2. “Takie ładne oczy” (S.Krajewski, M.Dagnan)
 3. “My z XX wieku” (K.Klenczon, J.Krynicz)
 4. “W moich myślach Consuelo” (S.Krajewski, K.Dzikowski)
 5. “Jeśli tego chcesz” (J.Skrzypczyk, J.Kondratowicz)
 6. “Ballada pasterska” (S.Krajewski, K.Winkler, K.Dzikowski)
 7. “Dozwolone do lat 18-stu” (S.Krajewski, K.Winkler, K.Dzikowski)
 8. “Kwiaty we włosach” (K.Klenczon, J.Krynicz)
 9. “Chciałbym to widzieć” (B.Dornowski, K.Dzikowski)
 10. “Gdy kiedyś znów zawołam cię” (K.Klenczon, J.Kondratowicz)
 11. “Jedno jest życie” (S.Krajewski, K.Dzikowski)
 12. “Nie licz dni” (K.Klenczon, J.Kondratowicz)

Skład zespołu Czerwone Gitary w 1968 roku:

 • Krzysztof Klenczon – wokal, gitara, harmonijka
 • Seweryn Krajewski – wokal, gitara, organy
 • Bernard Dornowski – wokal, gitara basowa
 • Jerzy Skrzypczyk – wokal, perkusja

Najnowsze wydanie płyty “3” Czerwonych Gitar ukazało się dzięki Warner Music Poland.

Leave a Reply