Kolekcja płyt pod szyldem “Dobre bo polskie”. Izabela Trojanowska

Od jakiegoś czasu pod nazwą “Dobre bo polskie” ukazują się płyty znanych wykonawców. Znaleźć można już kilkanaście takich pozycji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo tego typu składanki z największymi przebojami wydawane są dosyć regularnie, jednak czasem na tego typu albumach można znaleźć unikalne piosenki. Same fizyczne wydania (grafika, książeczka) pozostawiają wiele do życzenia. Na szczęście liczy się muzyka.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na jedną propozycję z tej serii. Mowa tu o płycie Izabeli Trojanowskiej, gdzie oprócz znanych piosenek (“Pieśń o cegle”, “Tyle samo prawd ile kłamstw”, “Wszystko czego dziś chcę”), znalazły się dwie zaskakujące kompozycje.

 

Utwory “Graj nie żałuj strun” i “Dźwignij się Grenado” pochodzą ze wspólnej płyty, nagranej z Tadeuszem Nalepą w 1982 roku. Album ten nosił tytuł “Pożegnalny cyrk” i został wydany w 1993 roku. Dziś niemal całkowicie nie do zdobycia.

Niedostępna pozycja powoduje, że te dwie piosenki stają się upragnionym uzupełnieniem dla wielbicieli twórczości Izabeli Trojanowskiej. Cenione są także do dziś jako ważny kawałek polskiej muzyki rozrywkowej z tamtego czasu.

Pełna lista piosenek na płycie “Dobre bo polskie” Izabeli Trojanowskiej:

 1. Posłańcy wszystkich burz
 2. Skos
 3. Pieśń o cegle
 4. Na bohaterów popyt minął
 5. I stało się
 6. Tyle samo prawd ile kłamstw
 7. Wszystko czego dziś chcę
 8. Tydzień łez
 9. Nic za nic
 10. Jestem Twoim grzechem
 11. Brylanty
 12. Karmazynowa noc
 13. Układy
 14. Graj nie żałuj strun
 15. Dźwignij się Grenado

Dwie ostatnie piosenki pochodzą z płyty “Pożegnalny cyrk” (1982):

Izabela Trojanowska – śpiew
Tadeusz Nalepa – gitara, śpiew
Bogusław Kubicki – gitara basowa
Marek Surzyn – perkusja
Janusz Grzywacz – fortepian
Jacek Mastykarz – realizacja
Nagrań dokonano w Studio teatru Stu- Kraków, lipiec 1982, wydanie CD Intersonus Music 1993 r.
Należy zwrócić uwagę na głos Izabeli Trojanowskiej w bluesowej odsłonie, który prezentuje się inaczej, pełniej, może nawet jeszcze mocniej niż zwykle. Na tle muzyki charakterystycznej dla Nalepy, która odbiega od dokonań wokalistki, całość wypada niezwykle interesująco.
Warto pokusić się o reedycję całej płyty z Tadeuszem Nalepą, którą wtedy zatrzymała cenzura, a Izabela wyjechała do Berlina Zachodniego, by powrócić w latach 90…

 

Wracając do samej kolekcji, zabrakło choć jednej piosenki z albumu “Życia zawsze mało” (2011). Prawdopodobnie wynika to z powodów regulacji prawnych.

Piosenka “Posłańcy wszystkich burz” pochodzi z najnowszego albumu Izabeli Trojanowskiej pt. “Na skos” (2016).

Muzyka: Jan Borysewicz, słowa: Wojciech Byrski / Producent wykonawczy: Universal Music Polska

 

3 odpowiedzi na “Kolekcja płyt pod szyldem “Dobre bo polskie”. Izabela Trojanowska”

 1. “Graj nie żałuj strun” kojarzone jest z Gaygą bo to chyba jedyny przebój jaki wylansowała. Ubolewam, że promocja ostatniej płyty zakończyła sie na 2 singlach…

Leave a Reply