HOLKA z wyjątkowym utworem “Czarna noc” [RECENZJA]

“Czarna noc” to drugi singiel HOLKI (Marii Holki), zapowiadający jej solowy album zatytułowany “Tak się teraz nie gra”. Do piosenki powstał stylowy teledysk.

fot. okładka singla

To trochę pójście pod prąd mainstreamowemu nurtowi. Mowa tu o nowym singlu “Czarna nocHOLKI, która postawiła tym razem na inne wartości artystyczne, uciekając w kierunku zupełnie nieprzewidywalnym. Dlatego w tej propozycji nie odnajdziemy miałkiego popu, choć całość posiada lekki wydźwięk, pozwalający szybko odnaleźć się w tym formacie potencjalnemu słuchaczowi.

Stąd we wspomnianej piosence wiele stylowych odniesień do niewspółczesnych gatunków, m.in. retro latino, może nawet tanga, gdzie nadrzędną wartość stanowi brzmienie żywych instrumentów, czyli skrzypiec (Wojciech Barteczek), wiolonczeli (Zuzanna Nierubca) i akordeonu (Piotr Kopietz). W tym przypadku nie można pominąć również amerykańskiego perkusisty (John o Reilly jr), który dopełnił całość miękką rytmiką, odgrywającą w tej propozycji niezwykle ważną rolę. Do tego jest zmysłowo, bardzo kobieco i po prostu charakternie. To opowieść o miłości, ale z jakim polotem!

Zaskakuje fakt, że w tej szlachetnej stylistyce, tak doskonale odnalazła się artystka. Wręcz można mieć wrażenie, że właśnie taka muzyka płynie jej we krwi, co dodatkowo podkreśla czarno-biały teledysk. Dzięki temu utwór nabiera wymiaru projektowego, uściślając dzisiejsze poczynania Marii Holki. I świetnie, bo tym razem mamy pewność, że jej twórczość jest “jakaś”, a przez to skierowana do bardziej wymagającego odbiorcy, choć rozrywkowy charakter piosenki sprawia, że nie jest ona zbyt hermetyczna.

Podsumowując, “Czarna noc” to maleńka historia muzyczna o wielkim potencjale, która na tle tego, co dziś popularne pobłyskuje czymś znamiennie urzekającym. Zresztą już sam tytuł całego albumu, czyli “Tak się teraz nie gra” pokazuje, w którym kierunku artystka będzie dalej podążać (premiera płyty odbędzie się w drugiej połowie tego roku). Apetyt został więc zaostrzony.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Piosenka łącząca w sobie klimaty folk popu, retro i latino opowiada o miłości, która niezależnie od kolei losu daje nam poczucie spełnienia i bezpieczeństwa. To idealna, taneczna i zmysłowa propozycja na każdą porę roku.

W nagraniach udział wzięli: znany ze współpracy m.in. z Łukaszem L.U.C. Rostkowskim – Piotr Kopietz (akordeon), młodzi utalentowani muzycy, czyli Wojciech Barteczek (skrzypce), Zuzanna Nierubca (wiolonczela) oraz wybitny, amerykański perkusista John o Reilly jr. Producentami singla są: Maria Holka i Adam Abramek (kompozytor i producent, znany ze współpracy z takimi artystami jak: Bajm, Kasia Kowalska, Andrzej Piaseczny czy Seweryn Krajewski).

“Czarna noc” ma w swoich słowach prostotę a może i pewną naiwność. Chciałam opowiedzieć o miłości niewyrachowanej, czystej i ufnej – takiej, o jakiej kilkadziesiąt lat temu mogłaby śpiewać Kalina Jędrusik, spoglądając na nas swoim eterycznym wzrokiem z planu “Kabaretu Starszych Panów”. Muzyka łączy w sobie żarliwość i namiętność, drapieżność przywodzącą na myśl Astora Piazzollę i słodycz upalnego, pachnącego rumem i cygarami wieczoru w kubańskiej knajpce. Wyrazista perkusja, rzewnie popłakująca wiolonczela i ekspresyjne rozmówki skrzypiec z akordeonem. Cóż mogę więcej dodać? Zapraszam do tańca. – jak informuje HOLKA

*****

HOLKA (Maria Holka) – kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka, pianistka i producentka. Współpracowała m.in. z zespołem Retrospektakl (album: Wino), Alanem Abramkiem (single: Papierowe myśli, Uliczne sny) i wieloma artystami takimi jak: Jerzy Stuhr, Piotr Fronczewski, Joanna Rawik, Anna Karczmarczyk, Katarzyna Dąbrowska czy Janusz Bogacki. Ma też na koncie kooperacje z wydawnictwami i instytucjami, m.in: Audioteka, Universal Music Polska, Magnetic Records, Agora, Hypsteria Records. W 2023 wygrała konkurs fundacji Grand Press i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS “Napisz piosenkę z Wojtkiem Młynarskim”. Jej autorską kompozycję do słów mistrza pióra “Niewielkie słowo – przyzwoitość” wykonał Ralph Kamiński podczas gali Medalu Wolności Słowa w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Członkini ZAIKS i SAWP. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Singiel “Czarna noc” dostępny w serwisach cyfrowych: https://frontl.ink/34exxqr

 

foto: Kacper Bartczak / Grain Films

Leave a Reply