Anna Osmakowicz z albumem “Jestem”. Posłuchaj singla “Jak z darem nieba”

Album “Jestem” powstał z okazji 40-letniej pracy artystycznej Anny Osmakowicz. Jednym z utworów, które znalazły się na tej płycie jest singiel “Jak z darem nieba”, do którego powstał teledysk.

Na płycie znalazło się czternaście utworów wybitnych kompozytorów w gatunkach pop/jazz (m.in. T. Prejzner, J. Sent, J. Milian, W. Nahorny czy W. Gogolewski) ze znakomitymi tekstami (m.in. J. Kofta, A. Kudelski, L. Sęk, Z. Celmer czy W. Młynarski).

W nagraniach wzięły udział znakomitości polskiej sceny jazzowej m.in. Włodzimierz Nahorny, Wojciech Gogolewski, Maciej Cugowski, Paweł Stawiński, Przemysław Kostrzewa, Paweł Pańta czy Zbigniew Jaremko. Album w limitowanym nakładzie 200 egzemplarzy (ręcznie numerowanym) ukazał się 10 października 2023 roku.

fot. okładka płyty

Anna Osmakowicz to wszechstronna wokalistka i aktorka telewizyjna, wykonuje wiele gatunków muzycznych. Ukończyła wydział wokalny u profesor Katarzyny Zachwatowicz w Warszawie, w latach 1979-81 uczestniczyła w warsztatach jazzowych w Chodzieży w klasie prof. Tomasza Ochalskiego. Od 1979 do 1981 roku była na stałe związana z Polskim Radiem i występowała w cyklicznym programie Podwieczorek przy mikrofonie pod kier. muz. Stefana Rachonia. W 1984 roku grała w Teatrze Nowym w Warszawie w musicalu Orfeusz i Eurydyka w krainie tęczy w reż. R. Cieśli. W 1984 roku zdobyła też główną nagrodę ZŁOTY SAMOWAR wraz z zespołem Impuls (z Działdowa) na Festiwalu Piosenki w Zielonej Górze. W 1986 roku występowała w musicalach w Teatrze Syrena. Od 1986 do 2003 roku wykonywała muzykę operową, na stałe związana była z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, występowała m.in. w spektaklach: Aida (G. Verdi), Carmen (G. Bizet), Dama Pikowa (P. Czajkowski), Grek Zorba (M. Theodorakis), Kesa i Morito (R. Akutagawa), Halka (S. Moniuszko), la Traviata (G. Verdi), Macbeth (G. Verdi), Madame Butterfly (G. Pucini).

W 2000 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Pekinie pod Jego batutą. W 2004 roku ponownie wróciła do muzyki rozrywkowej i jazzu. W latach 2005 – 2007, nagrała 3 płyty z polskimi kolędami i pastorałkami w języku esperanto, dzięki czemu ukazały się w 37 krajach z wydawnictwa La Ondo de Esperanto i promowały polską kulturę na świecie. Pisali dla niej utwory najlepsi kompozytorzy, m. in. T. Prejzner, S. Niwelt, J. Papaj, A. Seroczyński, W. Piętowski, J. Sent, R. Szeremeta, W. Gogolewski, A. Skorupka, M. Sewen, P. Figiel, W. Nahorny, K. Heering, L. Gryczka, wykonuje utwory najwybitniejszych autorów m.in. W. Młynarski, J. Kofta, J. Miller, L. Sęk, B. Choiński, J. Gałkowski, A. Bianusz, Z. Celmer, A. Osiecka, A. Warecka, W. Szymborska, Z. Celmer, A. Masłowski. Ukazało się do tej pory jej 7 albumów solowych. W 2016 roku odznaczona została medalem Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Występowała w musicalach w teatrze muzycznym “Syrena”. Od 1986 do 2003 r. związana była na stałe z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Śpiewała w spektaklach takich, jak: “Halka”, “Straszny dwór”, “Carmen”, “Macbeth”, “Otello”, “Skrzypek na dachu”, “Madame Butterfly”, “Bramy raju”, “Siedem bram Jerozolimy”. Występowała m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Azerbejdżanie, Japonii, Chinach, Grecji, Węgrzech, Brazylii i w Izraelu. Śpiewa i nagrywa utwory, piosenki i kolędy w języku esperanto, propagując polską kulturę poza granicami kraju.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie artystki: https://annaosmakowicz.pl/

 

Leave a Reply