Na Tak powraca! Posłuchaj singla “Krok milowy”

“Krok milowy” to nowy singiel niezwykle kreatywnego zespołu Na Tak, który powraca po krótkiej przerwie. Do utworu powstał teledysk.

Nieco ponad pół roku minęło od poprzedniej propozycji zespołu Na Tak (“Pracownik miesiąca”), a grupa ponownie zaskakuje swoich fanów nowym singlem “Krok milowy” i przypomina że będzie, to robił regularnie.

Utwór brzmieniem nawiązuje do elektroniki końca lat 90tych i zdradza fascynację zespołu muzyką Boards of Canada.

fot. materiały prasowe

Jednak to nie wszystko, co sprawia, że “Krok milowy” jest świeżym powiewem w twórczości Na Tak. Utwór jest jak chłodne lody w upalny dzień. Mocny bit i bas, do tego melodyjne syntezatory i delikatny wokal, a wszystko to zanurzone we wszechobecnym szumie. Jednakże za poukładaną i miarową warstwą muzyczną “Kroku milowego” kryje się też głębsze przesłanie.

Piosenka, w której delikatny, nieco wyobcowany wokal Doroty splata się z subtelnymi dźwiękami syntezatorów, przenosi słuchaczy w hipnotyzujący świat bohaterki.

Tekst utworu rozprawia się z poglądem o nieuniknionym postępie, ekonomicznym rozwoju i uczestnictwie w nim Całej Ludzkości. Tak jak babcia, która nadal nie poradziła sobie z denominacją złotego, tak my nie radzimy sobie z technologią i jej konsekwencjami.

Jednak to nie tylko dźwięki i słowa sprawiają, że “Krok milowy” wart jest wysłuchania. Teledysk stworzony przez Na Tak to prawdziwe cacko sztuki wizualnej. Mamy w nim etiudę o trzech świnkach, sympatycznych szczurkach i baśń o Czerwonym Kapturku. Bajkowe nawiązania w ciekawy sposób uzupełniają przesłanie piosenki. To dowcipne i zarazem celne podejście do tematu, który niekonwencjonalnie prowokuje do refleksji.

“Krok milowy” to więc nie tylko letnia muzyczna propozycja Na Tak, to także nietuzinkowy pomysł na syntezę dźwięków, słów i obrazu w muzyce pop. Syntezę dobrze znaną stałym fanom zespołu, która to z pewnością możne zdobyć uznanie również nowych słuchaczy.

*****

Zespół Na Tak jest nietypową grupą artystyczną, która nie ogranicza się ani stylistycznie, ani tematycznie. Nie tylko sami produkują swoją muzykę, ale również nagrywają klipy i projektują własne kreacje sceniczne i teledyskowe. Od lat nie stosują sztywnych ram i nie trzymają się jednego konkretnego stylu muzycznego. Zamiast tego, zespół czerpie inspirację z różnych gatunków muzycznych, a ich twórczość jest pełna eksperymentów i innowacyjnych rozwiązań.

Zespół Na Tak został założony w 2010 roku w Lublinie przez trzech członków pochodzących z różnych miejsc: Dorotę Krempę z Mielca, Sebastiana Napierałę z Bydgoszczy oraz Piotra Kalę z Lubostronia pod Bydgoszczą. Choć grupa powstała w Lublinie, to właśnie w Bychawce pod Lublinem koncentruje się ich twórczość.

Pierwszy album zespołu, zatytułowany “Na Raz”, ukazał się w 2011 roku. Od tego czasu grupa regularnie wydaje kolejne płyty. Drugi album “13”, który został wydany w 2013 roku i znalazł się w pierwszej piątce najlepszych albumów roku według gazeta.pl. W 2016 roku grupa wydała płytę “Ewolucja”, a w 2022 roku “Trzymaj się”.

Grupa ma również na koncie kilkuletnią współpracę z wytwórnią SP Records, gdzie opublikowali 9 singli. Na Tak są półfinalistami Jarocińskich Rytmów Młodych oraz finalistami programu Must Be The Music. Koncertowali na wielu festiwalach i w klubach w całej Polsce, a na swoim kanale YouTube posiadają ponad 20 teledysków. Dla wytwórni SP Records stworzyli cover piosenki “World in My Eyes”; zespołu DM, który spotkał się z pozytywnymi opiniami wymagających fanów oraz redaktora Piotra Stelmacha.

Na Tak od samego początku prezentuje szczególną wrażliwość oraz angażujące teksty, zwracając uwagę Waltera Chełstowskiego, który podczas finału Jarocińskich Rytmów Młodych powiedział o nich: “ważny przekaz”. Zespół od lat eksperymentuje z formą i treścią, a ich muzyka wychodzi poza granice gatunkowe.

*****

Słuchaj singla “Krok milowy” w serwisach cyfrowych:

SPOTIFY TIDAL APPLE

 

Leave a Reply