Kinga Rutkowska z emocjonalnym singlem “Na czas” [RECENZJA]

Utwór ,,Na czas” to czwarty singiel Kingi Rutkowskiej. Powstał przy współpracy z Mateuszem Krautwurstem, który napisał tekst i skomponował muzykę. Do piosenki powstał teledysk.

Współpraca z Mateuszem Krautwurtem to gwarancja wysokiej jakości estetycznej oraz doskonałej realizacji. W tym przypadku ma to duże znaczenie, bo twórca jest odpowiedzialny za warstwę muzyczną i słowa do piosenki “Na czas” – wciąż będącej na początku drogi artystycznej – Kingi Rutkowskiej (choć to już jej czwarty singiel). Warto jednak zauważyć, że bez jej charyzmy i specyfiki wokalnej, nic nie miałoby w tym przypadku sensu. W tej propozycji artystka mogła w pełni rozkwitnąć, jednocześnie pokazując, co jest dla niej ważne w muzyce. A ta jest odmianą szlachetnego popu, ale z klasycznym sznytem piosenkowym.

Dlatego warto docenić dorodnie mieniący się głos wokalistki, doskonale wpasowany w przestrzeń brzmieniową, która zachwyca niebanalnymi harmoniami oraz urokliwą melodyką. To właściwie taka piosenka, która sama się śpiewa, nienachalnie dopominając się uwagi słuchacza (szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę refren). Jednocześnie dostaliśmy numer bez komercyjnego spłycenia, a więc na siłę nie wpisuje się on w jakąś współcześnie modną stylistykę. I za to należy się dodatkowe docenienie, bo to utwór w swej przystępności bardzo lotny, nawet przebojowy, ale bez wychylania się w stronę uproszczeń. Dzięki temu “Na czas” prezentuje się dorodnie w swojej klasie, a to znów potwierdza, że Kinga wie, co jest dla niej interesujące w takiej muzyce. Tym bardziej, że za wykwintnie ukazanymi dźwiękami idzie nienaganna interpretacja. Czy same słowa są niezwykle oryginalne? Pewnie nie, ale nie przynoszą czegoś, co mogłoby rzucić złe światło na całą piosenkę. Na pewno jest treściwie, metafory nie rażą pospolitością, a to już bardzo dużo.

Kinga Rutkowska nie spieszy się z wydawaniem kolejnych singli, co świadczy o tym, że artystka stawia na staranność wykonania i kunsztowne wykończenie całości. Przez to jej kolejny singiel “Na czas” porusza dobrze urzeczywistnioną aranżacją, ale także elegancją oraz emocjonalnością, bez której ta piosenka nie byłaby aż tak wyborna. Warto więc wejść w ten muzyczny świat, przekonując się o tym samemu.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Nagranie zostało zrealizowane w muzycznym studio Mateusza Krautwursta.

,,Współpraca z Mateuszem była dla mnie niesamowitym doświadczeniem, dając mi przy tym wiele cennych wskazówek, które wykorzystam na swojej muzycznej drodze.” – jak informuje wokalistka i dodaje:

,,Każdy krok, wysiłek i porażka przypominają mi, że determinacja jest kluczem do szczęścia. Etap realizacji marzeń dostarcza mi radość z osiągnięć, ale i naukę z porażek i trudności. Marzenia swoje realizuję tylko wtedy gdy nie stoję w miejscu, gdy się rozwijam. Piszę piosenki, rozwijam swoją wiedzę, występuję. W każdym z tych momentów jestem pewna realizacji marzeń! Wygrana odcinka w „Szansie na Sukces” jeszcze bardziej mnie w tym utwierdziła.

,,Piosenka porusza tematy niepewności, poszukiwania siły w relacji i pragnienia, aby trwać razem pomimo trudności. Opowiada o wyzwaniach, obawach oraz pragnieniu wiary w siebie i drugą osobę.

*****

Kinga Rutkowska – ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi, specjalność wokalistyka estradowa. Brała udział w różnych programach muzycznych m.in. w programie “Szansa na Sukces” w odcinku z Haliną Frąckowiak, czy w odcinku z Wandą Kwietniewską, gdzie wygrała odcinek. Teraz chciałaby podzielić się swoim czwartym singlem, który powstał przy współpracy z Mateuszem Krautwurstem. Utwór ,,Na czas” został napisany specjalnie dla niej.

 

Leave a Reply