Mikromusic z wyjątkowym utworem “Jestem rzeką”. Piosenka dla Odry

Jak informuje zespół Mikromusic, singiel “Jestem rzeką” powstał dla Was. I dla Odry. W utworze usłyszymy gościnnie Belę Komoszyńską, Bovską i Marcelinę.

Ponad rok temu Natalia spotkała Roberta Rienta, pisarza i szamana, na pokazie filmów o artystach mieszkających w Szklarskiej Porębie. Było to kilka miesięcy po tym, gdy Odrę dotknęła klęska ekologiczna. Robert poprosił wtedy Natalię, aby stworzyła pieśń, która będzie opowiadać o rzece. Natalia nosiła w sobie ten pomysł przez kolejny rok, i przyszła do niej ta właśnie piosenka, gdy razem z Dawidem Korbaczyńskim i Piotrem Plutą przyjechali znowu do Szklarskiej Poręby, aby produkować nową płytę Mikromusic. Niedługo potem Robert zgłosił się do Natalii w sprawie największej w Polsce kampanii na rzecz uznania rzeki za osobę prawną „Przepływy dla Odry – maraton opowieści”.

fot. materiały prasowe

Od 1 stycznia do 19 lutego codziennie zaangażowane osoby (Między innymi Olga Tokarczuk, zespół Mikromusic, Natalia de Barbaro, Urszula Zajączkowska czy Agnieszka Szpila) reprezentują swoje prace na rzecz głosu dla Odry. To 50 dni i 50 opowieści, premiera codziennie o 19:00. Wszystkie wystąpienia dostępne są na stronie www.osobaodra.pl

Do piosenki „Jestem rzeką” Natalia zaprosiła swoje przyjaciółki, czyli Belę Komoszyńską, Bovską i Marcelinę. Wspólnie zaśpiewały i zatańczyły dla rzeki. Obraz do piosenki stworzyła Takkaona Production Małgorzata Maszkiewicz.

Podczas katastrofy w Odrze zginęło 150 mln ślimaków wodnych (85 proc. populacji), 65 mln małży z rodziny skójkowatych (88 proc. populacji) oraz 3,3 miliona martwych ryb. Na odcinku rzeki o długości 560 km śmiertelność ryb wyliczono na 1650 ton – to spadek populacji o 60 proc. sprzed katastrofy (Quantifying a mass mortality event in freshwater wildlife within the Lower Odra River: Insights from a large European river,Science of The Total Environment, Volume 907).

Odra cały czas jest zatruwana solankami z kopalni, ściekami przemysłowymi, przecinana zaporami, i traktowana jak ściek lub droga, a nie dom milionów zwierząt. Te zwierzęta cierpią i umierają w zatrutej rzece właśnie teraz. Chcemy to zmienić – radykalnie i uczciwie, i wiemy jak! Celem jest nadanie Odrze osobowości prawnej. Już 409 miejsc w 39 krajach rozpoznaje prawa natury, traktując ją jako podmiot, ruch ten nazywa się RoN – Rights of Nature (Alex Putzer, Tineke Lambooy, Ronald Jeurissen & Eunsu Kim (2022) Putting the rights of nature on the map. A quantitative analysis of rights of nature initiatives across the world, Journal of Maps). Kampania „Przepływów dla Odry” wraz z pieśnią „Jestem rzeką” zmierzająca do uznania Odry za osobę prawną jest jedną z tych inicjatyw!

 

Leave a Reply