Noże feat. Ofelia w utworze “Im jesteś wyżej, tym Ciebie mniej”

Zaskakujący to powrót, bo zespół Noże zaprezentował utwór nagrany wspólnie z Ofelią. Do singla zatytułowanego “Im jesteś wyżej, tym Ciebie mniej” powstał teledysk.

Noże łączą siły z Ofelią, by ocalić sens Waszych utraconych miłości. Teledysk zabiera nas na Śląsk, gdzie w klipie w reżyserii Marleny Budzyńskiej trwają przygotowania do ślubu, w klinczu między ruinami a żywą tradycją.

Czy Ofelia zgodzi się na szykowany jej gorset? Jak zbiec sprzed ołtarza, gdy nie ma już dokąd uciekać?

fot. materiały prasowe

W utworze “Im jesteś wyżej, tym Ciebie mniej“, rockowym hymnie autorstwa kolektywu, który po przerwie w regularnej działalności wrócił do żywych w ramach gdańskiej edycji Męskiego Grania 2023, pojawią się wątki znane z singla “Złe wychowanie”. Jednak tym razem zespół zwiększa rozmach o dwa lata intensywnych doświadczeń producenckich i koncertowych, które były wehikułem rozwoju dla poszczególnych członków Noży w ramach innych projektów (Piotr Zioła, WaluśKraksaKryzys, Jann).

 Gdzieś w głębokiej pandemii przyniosłem Jankowi, gitarzyście Noży, kilka słów i dźwięków, które wymyśliłem jako początek soulowej ballady. Jeszcze zanim cokolwiek zarejestrowałem, Janek zaczął programować automaty perkusyjne. W moment uzyskaliśmy finalną pierwszą zwrotkę bez pianina – tutaj był potrzebny Jeremiasz, najbieglejszy pianista w naszej grupie. Rzecz była bardzo ulotna, ale chciałem nadać jej mocny, duży refren, trochę w typie naszego utworu z debiutu pt. “Zbrodnie”. Jako że co kilka lat zasłuchuję się w Siamese Dream i Loveless, a to był akurat taki moment, osiągnęliśmy efekt znacznie mocniejszego rozmarzonego przesteru pod spodem i wyraźniejszych, monumentalnych, ale nieprzegadanych bębnów Bruna, oraz wokalu na froncie prowadzonego spokojniej niż do tej pory u nas. To poniekąd odzwierciedlenie tego, że prawie każdy dobry utwór to historia miłosna o jakiejś muzycznej fascynacji. O ile efekt jest daleki od shoegaze’u, to tam miał swe źródło. Żeby być oryginalnym, trzeba mocno kochać dziedzinę, z którą się zmaga – opowiada o utworze “Im jesteś wyżej, tym Ciebie mniej” Karol Kruczek, wokalista i basista zespołu.

 

Leave a Reply