Siostry Melosik z ujmującym utworem “Za kilka zim” [RECENZJA]

“Za kilka zim” to nostalgiczna, przesycona przyjemnym klimatem piosenka Sióstr Melosik. Za muzykę oprócz wokalistek odpowiadają Ania Dąbrowska i Olek Świerkot.

Jest klimatycznie, przyjemnie, ale też refleksyjnie, a co za tym idzie – emocjonalnie. Tak właśnie prezentuje się nowa piosenka zatytułowana “Za kilka zimSióstr Melosik, które na ten świąteczno-zimowy czas oddały nam kawałek swojej wrażliwości, tak mocno osadzonej w ich muzycznej charakterystyce. Utwór ma naturalny, lekki wydźwięk, który poprzez czytelną melodykę i istotę słowa staje się bliski także nam. Tak autentycznie, bez silnia się na coś niezwykle wielkiego powstał – w swej otwartości i prostocie – ważny numer.

fot. okładka singla

Otuleni siłą przekazu chłoniemy jego właściwości, wzmocnione osobistą treścią, bo jak można usłyszeć – “w sercu gdzieś tli się płomień / od tych wspomnień cieplej mi / i tak rok w rok / Wesołych Świąt / będę szczęśliwa / też bądź / za kilka zim / jeśli nie dziś / gwiazdką z nieba rozpalimy nasze dni” (słowa – Siostry Melosik i Jan Smoczyński). Czy to piosenka o samotności, tęsknocie, wspomnieniach, nadziei, minionym lub zbliżającym się szczęściu? Odpowiedź jest jedna – o tym wszystkim jednocześnie.

Uroku dodaje warstwa muzyczna, która mieści się gdzieś w okolicach pop/americany/folku (kto zna debiutancki album, ten wie, do czego wokalistki zdążyły nas już przyzwyczaić). Jest więc specyficznie w takim otoczeniu artystycznym i nie do końca oficjalnie, jeśli chodzi o klimat świąteczny. Zamiast dzwoneczków dostaliśmy zmyślnie zaaranżowane gitary oraz instrumenty smyczkowe. Zamiast przebojowej rytmiki, ładnie rozbudowaną konstrukcję muzyczną, opartą przede wszystkim na swobodzie wokalnej. Jeśli dodamy, że kilka dźwięków do tej kompozycji dołożyli – oprócz sióstr – Olek Świerkot i Ania Dąbrowska, to wyjawi nam się pełniejszy obraz czegoś na swój sposób wyjątkowego. Właściwie takie piosenki są przeciwwagą dla tych wszystkich sytuacji, które nas w tym grudniowym czasie przytłaczają (“czuć już świąteczny klimat / w radiu Wham! / od tygodni ten sam hit / Last Christmas”). To jak wytchnienie i ciepły powiew czegoś ostatecznie przyjemnego, choć “świat otula białej kołdry miękki puch / ciepła mi nie daje nie ogrzewa stóp”. 

Nie sposób nie zatracić się w tej propozycji, bo też odbiera się ją mniej lub bardziej osobiście, nawet jeśli w czasie okresu świątecznego towarzyszy nam szczęście. Siostry Melosik oddały nam więc utwór, który samoistnie płynie, wabiąc kolejnych słuchaczy nieprzeciętnie ujmującym nastrojem. Dajmy sobie chwilę na tę odrobinę refleksji, bo przecież ostatecznie o to w tym wszystkim chodzi. Tym bardziej, że forma muzyczna jest zdecydowanie uniwersalna, co pozwala nam wracać do singla “Za kilka zim” nie tylko podczas obecnej pory roku.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Ta piosenka jest jak ciasto z naszych ulubionych składników: są święta, śnieg, smyczki, country, tętent końskich kopyt i… miłość. Niech i Wam umili zimę – Dagmara & Martyna

Za produkcję piosenki odpowiada Jan Smoczyński, znany ze współpracy z takimi artystami jak Kayah, Kamil Bednarek czy Bovska.

Siostry Melosik od lat istnieją na polskiej scenie muzycznej, głównie śpiewając w chórkach u Ani Dąbrowskiej. O Martynie po raz pierwszy zrobiło się głośno za sprawą zwycięstwa w telewizyjnym show “Fabryka Gwiazd”.

W 2010 roku Martyna powróciła wraz ze swoją siostrą Dagmarą. Wspólnie zaśpiewały utwór “C’est Chic” z repertuaru grupy Chic, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu “Disco robaczki”. W styczniu 2011 roku światło dziennie ujrzał singiel “Żeńsko-męska gra”, nagrany z myślą o filmie pod tym samym tytułem. W lutym 2021 premierę miał singiel i teledysk „Endless“, napisany jako ścieżka dźwiękowa filmu dokumentalnego „Heading Liberty“. W 2022 roku ukazał się ich bardzo dobrze przyjęta płyta “Znam na pamięć dalszy ciąg“.

Drugą płytę sióstr, której premiera przewidziana jest na 2024 rok, zapowiadają single – energetyczne “Afirmacje” oraz klimatyczne “Za kilka zim”.

Utwór “Za kilka zim” dostępny jest w serwisach cyfrowych: https://e-muzyka.link/SiostryMelosikZAKILKAZIM

*****

muzyka: Dagmara Melosik, Martyna Melosik, Olek Świerkot, Ania Dąbrowska

słowa: Dagmara Melosik, Martyna Melosik, Jan Smoczyński

 

Leave a Reply