Starkiewicz / Licak / Wójciński / Mora Matus z albumem “Solaris”. Posłuchaj utworu “Invincible”

Jesienią tego roku odbyła się premiera wyjątkowej płyty „Solaris” projektu Starkiewicz / Licak / Wójciński / Mora Matus. Jednym z utworów, który znalazł się na tym albumie jest “Invincible”.

Muzycy zagrali ze sobą po raz pierwszy 2021 a efekt ich spotkania był tak wyjątkowy, że postanowili kontynuować współpracę, czego efektem jest trasa koncertowa oraz płyta, która nagrana będzie podczas łódzkiego koncertu. Inspiracją dla ich muzyki jest świat tworzony przez Stanisława Lema, który jak nikt inny potrafił tchnąć życie w maszyny i futurystyczne kosmiczne wszechświaty.

fot. materiały prasowe

W literaturze Lema odgłosy i dźwięki wydawane przez maszyny odgrywają bardzo istotną rolę, tworząc nastrój i atmosferę. Muzycy próbują pozyskać kosmiczną energię i udać się w podróż na koniec galaktyki.

Początkowo muzyka kwartetu była w pełni improwizowana jednak ostatecznie powstało 6 kompozycji, z których każda to swoista podróż przez światy zaczerpnięte z literatury mistrza. Muzycy poszukują nowych środków wyrazu, eksperymentują formą podporządkowując ją regułom opowieści. Muzycy nie starają się nawiązywać do konkretnych opowiadań, scen, czy wydarzeń lecz tworzyć muzyczne przestrzenie i światy inspirowane dziełami Lema.

Na płycie znajduje się sześć autorskich kompozycji, nagranych podczas koncertu w łódzkich „Ciągotach i Tęsknotach”. Za miks i mastering odpowiedzialny był Martin Ruch z Control Room Berlin.

Album “Solaris” dostępny: https://solarislem.bandcamp.com/album/solaris-2 

*****

Skład:
Tomasz Licak – tenor
Michał Starkiewicz – gitara
Ksawery Wójciński – kontrabas
Luis Mora Matus – perkusja

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply