Wojciech Ciuraj z klipem do utworu “Czy dobrze się tu bawię?” [RECENZJA]

Wojciech Ciuraj zapowiada nowy album studyjny. Zimą 2024 ukaże się piąty album śląskiego artysty zatytułowany „Iluzja dnia”. Pierwszym singlem zapowiadającym to wydawnictwo jest utwór „Czy dobrze się tu bawię?”, do którego powstał teledysk.

Czy dobrze się tu bawię?” to kolejna odsłona nowego rozdziału, niezwykle kreatywnego muzyka i wokalisty – Wojciecha Ciuraja. O jego inwencji twórczej świadczy numer, który oddaje nieco inne zapatrywania, szczególnie jeśli zestawimy go z “Tryptykiem Śląskim”, będącym znaczącym osiągnięciem artysty.

fot. materiały prasowe

Jego nowy singiel wydaje się odrobinę lżejszy, może nawet bardziej przebojowy, co potwierdza dosyć nośna forma kompozycyjna, w której można wyczuć rytmiczny puls. Utwór obudowany jest jednak rockową materią, doskonale uzupełniającą oryginalność jego dzisiejszej inicjatywy. Od strony aranżacyjnej jest więc niezwykle ciekawie, bo twórca używa bogatego spektrum różnych zabiegów, które mają wzbogacić formę muzyczną. Dlatego brzmienie jest soczyste, otoczone dużą ilością niezawodnie podprowadzonych riffów gitarowych, które na tle całości prezentują się charakternie.

Temperatura piosenki utrzymana jest na odpowiednim poziomie przez cały czas jej trwania, co pozwala odkrywać kolejne walory i ukrytą w niej emocjonalność. Należy również zauważyć, że oprócz rockowej ekspresji dostaliśmy wyraźnie zakreślone dźwięki syntezatorów. Elektronika nie staje się jednak napastliwa, raczej ma wzbogacić utwór, dodając mu atrakcyjności poprzez podkreślenie niebanalnego kolorytu kompozycji. I to się udało. Oprócz tego, że propozycja jest żywa, to została ułożona w ten sposób, by była w pewien sposób stylowa. Dlatego warto docenić układ muzyczny, który udało się w niej zaprezentować, tym bardziej, że nie wyczujemy nadmiernego przeciążenia tymi wszystkimi elementami. Wręcz sama konstrukcja jest przystępna, a odpowiednie wyważenie uwypukliło jej ładnie ułożoną melodykę.

Wojciech Ciuraj potrafi ze śmiałością poruszać się w różnych menadrach artystycznych i jak się okazuje kolejny raz jego pomysły sprawdzają się w przestrzeni, którą w danym momencie mocno eksploruje. Dzięki temu należy uznać kawałek “Czy dobrze się tu bawię?” za co najmniej udany.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Album zdobić będzie obraz “Iluzja dnia”, którego autorem jest Erwin Sówka – członek legendarnej Grupy Janowskiej.

W ciągu ostatnich kilku lat Ciuraj intensywnie ogrywał „Tryptyk Śląski”, który ugruntował jego pozycję na polskim rynku muzycznym. Podczas realizacji tego bezprecedensowego projektu współpracował między innymi z Józefem SkrzekiemApostolisem AnthimosemPiotrem Schmidtem czy Abradabem. Zwieńczeniem tego intensywnego okresu był wyjątkowy koncert w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach, podczas którego artysta wykonał symfoniczne aranżacje swojej śląskiej trylogii w towarzystwie orkiestry kameralnej Silesian Art Collective, a także samego Józefa Skrzeka.

Choć od premiery ostatniego albumu studyjnego Ciuraja zatytułowanego „Kwiaty na hałdzie” minęły już ponad dwa lata, Wojtek co jakiś czas prezentował światu utwory zwiastujące nowy kierunek artystyczny. Single „Ronin” i „Prayers For Rain” (cover grupy The Cure) odważnie łączyły nowoczesne elektroniczne brzmienia z rockową ekspresją i progresywną formą, z których artysta jest znany szerszej publiczności.

Zapowiadany na pierwszy kwartał 2024 roku album „Iluzja dnia” to gitarowa, momentami psychodeliczna, a przede wszystkim bardzo osobista płyta. Obraz Erwina Sówki nieprzypadkowo zdobić będzie okładkę nadchodzącego wydawnictwa. Pewien synkretyzm prac tego artysty mocno koresponduje z wymykającą się szufladkowaniu muzyką Ciuraja.

1 grudnia na platformach streamingowych ukazał się pierwszy singiel zapowiadający „Iluzję dnia” – „Czy dobrze się tu bawię”Drapieżne riffy, taneczny puls, rockowa energia – te trzy punkty najlepiej opisują najnowszą kompozycję artysty. Ciuraj ponownie miesza oldschoolowe brzmienia z tym, co nowe, dając słuchaczom mieszankę, wobec której trudno przejść obojętnie.

*****

Singiel “Czy dobrze się tu bawię” dostępny jest na Spotify:

https://distrokid.com/hyperfollow/wojciechciuraj/czy-dobrze-si-tu-bawi

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply