Brevka prezentuje nowy singiel. Posłuchaj utworu “Nie o tobie” [RECENZJA]

“Nie o tobie” to już piąty singiel działającej niezależnie Pauliny Solskiej, czyli Brevki. Ten utwór to stylowy pop w klimacie lat 90-tych.

Słychać, że z każdym kolejnym singlem Brevka wyraźniej określa własny styl. Piosenka “Nie o tobie” nawiązuje klimatem do lat 90., podkreślając zmyślnie poprowadzoną melodykę, która staje się jej nadrzędną wartością. W tym przypadku sentyment budzi się sam, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę przebojowy refren, mocniej określający strukturę muzyczną tej kompozycji. Do tego dochodzi przejrzysty charakter utworu, który nie został zakłócony nadmierną ilością elementów (instrumentów), co znów przekłada się na łatwiejszy odbiór całości. Właściwie na pierwszy plan wysuwa się brzmienie lekko podanych syntezatorów, ale dostaliśmy także czytelną rytmikę i motywy gitarowe, które dodają numerowi większego kolorytu.

fot. materiały prasowe

Współkompozytorem tej propozycji, a także osobą odpowiedzialną za produkcję i mastering został doświadczony Piotr Nowak, z którym artystka już wielokrotnie współpracowała. W tym przypadku można już właściwie mówić o sprawdzonym tandemie twórczym, który jest gwarantem wysokiej jakości. Dlatego, choć jest to utwór mieszczący się w kategoriach muzyki pop, to nie razi banałem i przewidywalnością. Wokalistka wie o czym śpiewa, a jej świadomość z jaką prezentuje słowa bywa imponująca, choć trzeba przyznać, ze sam tekst nie jest górnolotny, a więc nie chwyta się poetyckich metafor. W tym przypadku słowa mają pasować do kolorytu kompozycji, a więc treść nie powinna być w żaden sposób zawoalowana i tak też się stało (” Wąskimi ulicami / Gdzie życie nie zna granic / A ziemia trzęsie się od braw / Gdzie ogień spala wodę / Nie myślę już o tobie / Zaczynam nowy łapać rytm”). W takim aspekcie tekst piosenki zdecydowanie się broni, nie wykraczając poza przyjęte granice bezpieczeństwa związane z przekazem.

Reasumując, Brevka ma już jasno określony swój punkt widzenia, jest konsekwentna w swoich działaniach, a także wie, co ją interesuje w szeroko pojętej muzyce pop. Bez usilnej próby dostosowywania się do współczesnych reguł panujących obecnie w mainstreamie, tworzy własną wartość artystyczną, która asymiluje się z jej wrażliwością. I właśnie taką muzyką się wygrywa. Teraz czas, żeby o piosence “Nie o tobie” usłyszało możliwie wielu odbiorców, co może być najtrudniejsze w ogromnej ilości muzyki, która nas otacza. Ważne, że wokalistka się nie poddaje i wciąż robi swoje. Determinacja w końcu musi przynieść efekty.

Łukasz Dębowski

*****

“Nie o tobie” to mój piąty autorski singiel. Czuję, że z każdym utworem staję się dojrzalsza nie tylko życiowo, ale i artystycznie. Przez kilka ostatnich miesięcy wiele się u mnie wydarzyło i zmieniło, dlatego czułam potrzebę stworzenia piosenki, która o tym opowie. „Nie o tobie” to piosenka o odwadze, gotowości na zmiany, otwartości na nowe, a przede wszystkim o poczuciu niezależności. To właśnie niezależność była i jest dla mnie priorytetem w życiu prywatnym oraz artystycznym. – jak mówi Brevka

Swoją muzyką artystka chciałaby połączyć pokolenia, wiążąc ze sobą klasyczne brzmienia z nowoczesnymi elementami. Jej twórczość nie jest oczywista, wieloznaczna i dająca pole do własnej interpretacji. Zarówno muzycznie, jak i wizerunkowo Brevka odnajduje się w latach 90-tych.

*****

Paulina Solska, czyli Brevka, jest wokalistką, autorką tekstów i kompozytorką. Wkroczyła na rynek muzyczny w zeszłym roku, współtworząc autorskie single we współpracy z mistrzem gitary Jackiem Królikiem. Uczestniczka i koordynatorka warsztatów tekściarskich TekstMisja organizowanych przez ZAiKS. Ma za sobą występ na PGE Narodowym podczas Wielkiego Grania, gdzie wystąpiła u boku m.in. Joanny „Rudej” Lazer z Red Lips, Dody, Urszuli, Lady Pank czy Michała Wiśniewskiego. Obecnie pracuje nad kolejnymi singlami z producentem gwiazd Przemkiem Pukiem oraz nad występami na żywo.

Singiel “Nie o tobie” dostępny jest na SPOTIFY.

 

fot. materiały prasowe

 

Leave a Reply