“Woda” Wisławy Szymborskiej z muzyką OS.SO i głosem Michała Matuszewskiego 

“Woda” to kolejny utwór zapowiadający wyjątkowy projekt “Szymborska – zachwyt i rozpacz”. Tym razem OS.SO zaprosiła do współpracy kontratenora Michała Matuszewskiego.

Szymborska – zachwyt i rozpacz” to interdyscyplinarny projekt muzyczno-literacki przygotowany na stulecie urodzin poetki (2023). W ramach obchodów roku noblistki OS.SO nagrała nie tylko płytę z muzyką do wierszy Szymborskiej, ale także live session w jej krakowskim mieszkaniu.

Woda” to trzeci singiel zapowiadający album a zarazem pierwszy duet artystki z innym polskim wykonawcą – w utworze pojawił się Michał Matuszewski, pochodzący z Bieszczad kontratenor znany m.in. poruszających wykonań w The Voice of Poland oraz projektów world music.  

fot. Maja Hutnik

Nad “Wodą” pracowaliśmy we trójkę, w przyjacielskim a zarazem bardzo zróżnicowanym muzycznie składzie: Rafał Olewnicki (kompozytor, perkusista zespołu Mgły), Jakub Szulc (producent, gitarzysta Skytruck). Mam wrażenie, że dzięki różnorodności naszych upodobań, muzyczna warstwa utworu dobrze oddaje intuicję zawartą w wierszu Szymborskiej. “Musiałabym cię nazwać we wszystkich językach”, to zdanie równie dobrze można by odnieść do muzyki i niemożliwości uchwycenia jej istoty w krótkiej formie wiersza – mówi OS.SO

OS.SO – kompozytorka, producentka muzyczna, autorka tekstów, basistka. Gra również na perkusji, pianinie, gamelanie (indonezyjskich idiofonach) i śpiewa. W 2022 wydała pod naszym patronatem medialnym pierwszą autorską płytę “Lethe”.

 

fot. okładka singla

Leave a Reply