Wszystko, co mieści się w człowieku – “Personal Voice” tria Sonorismo [RECENZJA]

Nasz ocena

*SONORISMO* to wyjątkowy projekt powstały z inicjatywy perkusisty tria RGG – Krzysztofa Gradziuka. Album “Personal Voice” jest już dostępny a poniżej można znaleźć naszą recenzję tego niezwykle ciekawego wydarzenia.

fot. okładka albumu

Recenzja płyty “Personal Voice” – Sonorismo (2023)

Sonorismo to nowy projekt muzyczny, powstały z inicjatywy znamienitego perkusisty jazzowego Krzysztofa Gradziuka. Muzyk znany z formacji RGG pod nowym szyldem stworzył album, który oparty jest w stu procentach na swojej solowej wizji. „Personal Voice” to suma jego ostatnich przeżyć, skompresowana w kilkanaście utworów pełnych improwizacji.

Po stronie instrumentalnej albumu, oprócz Gradziuka, znaleźli się także Łukasz Ojdana – pianista oraz Pauli Lyytinen – saksofonista, tutaj odpowiedzialny również za elektronikę, a gościnnie na saksofonie altowym zagrał Łukasz Poprawski.

Prace nad albumem rozpoczęły się jesienią 2022, a finalnie znalazło się na nim 14 kompozycji. Jak w jednym z wywiadów opisuje Gradziuk: Od dłuższego czasu, miałem poczucie, że chciałbym zrobić coś muzycznego w 100% zależnego tylko ode mnie. Wolność artystyczna Gradziuka spowodowała, że „Personal Voice” to album bardzo osobisty, a inspiracje do utworów płynęły wprost z życia muzyka. Doświadczony boleśnie stratą ojca artysta, prezentuje słuchaczom nie tylko utwory upamiętniające bliskiego, ale i te, noszące w sobie znamiona przemian jakie to przeżycie w nim wywołało.

Personal Voice” na pewno nie jest materiałem monotonnym. Album obfituje w niecodziennie brzmienia, czasem nawet eksperymentalne. Na pierwszy plan większości utworów wysuwa się naturalnie perkusja Gradziuka, nawigując resztę muzyków, by za chwilę oddać się solowej beztrosce. Zgranie i intuicja artystyczna muzyków pozwoliła im stworzyć szlachetne improwizowane pejzaże, niepozbawione jednak świeżości. Na albumie znalazło się miejsce na wcześniej wspomniane utwory poświęcone ojcu, kompozycje inspirowane albumem RGG „Mysterious Monuments On The Moon”, utwór zagrany na rurach PCV, a nawet inspiracje bajkowym przyjacielem z dzieciństwa – Reksiem. Zróżnicowanie „Personal Voice” przypomina mi chaos, który obleczony w ramy człowieczeństwa tworzy nas samych.

Sonorismo na swoim pierwszym albumie prezentuje w całej okazałości muzyczny kunszt i artyzm, ale przede wszystkim pełen wachlarz emocji. O ile by znać się na tym pierwszym, potrzebna jest odrobina profesjonalnej wiedzy, o tyle by współodczuwać z instrumentalistami wystarczy nam para uszu i chwila uwagi. Jak twierdzi sam Gradziuk: (…) uważam, że nie trzeba znać się na sztuce, żeby ją odbierać i chłonąć. Jeżeli muzyka ma mocny przekaz i jest szczera, to trafia do słuchacza i jest w stanie go zaczarować.

Daria Trojanowska

 

Tracklista:

1.  INTERLUDIO

2.  FIRST TOUCH

3.  M. (01/01/1951-07/10/2022)

4.  BOXES

5.  METEOR SHOWER

6.  THE WOMAN UNDER OATH VOL.I.

7.  THE WOMAN UNDER OATH VOL.II.

8.  FUTURE SUITE

9.  YOU ARE SAFE

10. DRUM DANCE

11. STRØNEN (FEAT. ŁUKASZ POPRAWSKI – ALTO SAX)

12. PIPE SONG

13. REXIO (REMEMBER YOUR ROOTS)

14. WE’LL MEET ON THE MOUNTAINTOP

 

Leave a Reply