Korpus z nowym singlem. Posłuchaj utworu “Dzisiaj” [RECENZJA]

Rockowy zespół Korpus powraca ze świeżym materiałem. “Dzisiaj” to pierwsza odsłona ich nowego albumu, nad którą grupa obecnie pracuje.

W twórczości zespołu Korpus wciąż jest ogromna siła, bezkompromisowość i umiejętność przekazywania wielu emocji w sposób bezpośredni. Potwierdza to ich nowy singiel “Dzisiaj“, którym grupa otwiera nowy rozdział, przygotowując się do wydania kolejnego albumu.

fot. materiały prasowe

Klasyczne odniesienia do hard rocka i heavy metalu są oczywiste, ale grupa stara się nadać energetycznej muzyce własnego szlifu, jakby na nowo kształtując wszystko to, co jest nam już doskonale znane. Historia bandu sięga lat 80,. więc siłą rzeczy wiele tu naleciałości z tamtego czasu, ale pewne skojarzenia nie sprawiają, że mamy do czynienia z czymś archaicznym czy przebrzmiałym. Wręcz przeciwnie – słychać, że grupa ma wciąż wiele do zaproponowania, stawiając na prostotę, ale obudowaną rzęsistym brzmieniem rockowym, tak znamiennie pobłyskującym czymś niezwykle interesującym.

Dźwięki gitarowe płoną na tle ładnie rozciągniętych instrumentów klawiszowych, tworząc swego rodzaju udaną subordynację artystyczną. Dzięki temu łatwo wyczuć, że mamy do czynienia ze znakomitym dopracowaniem pod względem kompozycyjnym. A za taką materią muzyczną idzie głęboko osadzony przekaz, który opiera się na dojrzałym wokalu Michała Wardzińskiego (w zespole od 2021 roku). To on dopełnia całość znakomitą interpretacją, choć kluczowy staje się także tekst (Karolina Olszak), tak dobrze wpisujący się w ramy tego utworu.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wcześniejsze dokonania grupy, to zmiana stylistyki jest zauważalna, choć tak naprawdę wiele w ich nowym utworze klasycznych rozwiązań, opartych na współczesnym szlifie artystycznym. W każdym razie słychać, że Korpus wciąż ma pomysł na to, co chce dalej tworzyć, a skonkretyzowana forma pomaga im w urzeczywistnieniu pewnych założeń. Jest rasowo, jeśli chodzi o wydobyte brzmienie, ale też łatwo wyczuć należyte zawodowstwo, bez którego siła kawałka “Dzisiaj” nie byłaby aż tak zjawiskowa. Podsumowując, nowy singiel to doskonała zapowiedź ich dalszych poczynań.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Historia zespołu Korpus sięga początków lat 80-tych. W latach 1982-85 grupa wygrywała większość rockowych festiwali, m.in. w Jarocinie w roku 1983 – nagroda publiczności. Zdobywał też laury na festiwalach takich jak: Open Rock, Rock na Wyspie, Muzyka Młodych, Rock Galicja, Rock Arena, Rock Giełda, Rock Skra.

W połowie lat 80-tych Korpus był klasyfikowany w pierwszej piątce hardrockowych kapel, a w 1985 roku klip „Królowa balu” utrzymywał się przez pół roku w czołówce Telewizyjnej Listy Przebojów. Niestety w wyniku personalnych spraw zespół zawiesił działalność w 1990 roku i muzycy zaczęli działać w innych projektach muzycznych. W 2013 roku zespół się reaktywował z dużym impetem. W konsekwencji band zaczął pracę nad nowym materiałem i w 2017 roku wydał płytę „Respekt”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W 2021 roku do składu dołączył nowy wokalista, a w konsekwencji zmienił się charakter nowo nagrywanych utworów. Obecnie zespół pracuje nad nową płytą, a utwór „Dzisiaj” pokazuje kierunek muzyczny, w którym zespół podąża.

*****

Obecni członkowie Korpus to:

Michał Wardziński – wokal
Cezary Łostowski – gitara basowa
Marek Balaszczuk – gitara
Wiktor Pietrzykowski – gitara
Włodzimierz Tyl – instrumenty klawiszowe
Robert Szambelan – perkusja

 

Leave a Reply