Słowo, muzyka, taniec. Chaładaj/Jopek z utworem “Pewność” [RECENZJA]

“Pewność” to nowy, wokalno-instrumentalny utwór trójmiejskiego duetu Chaładaj/Jopek. Jest to połączenie słowa, muzyki, tańca oraz obrazu.

Utwór “Pewność” należy analizować z kilku punktów widzenia. Na pewno jest to wyjście ze strefy komfortu, a raczej rozszerzenie konwencji, którą dotychczas reprezentowała niezwykle utalentowana Anna Jopek. To zderzenie jej wrażliwości (artystka zasiadła za fortepianem i jest odpowiedzialna za aranżację) z wyjątkową interpretacją wokalną Oli Chaładaj, doskonale wnikającej w strukturę tej propozycji. Dzięki wzorowemu wyczuciu możemy mówić o ponadgatunkowym rozumieniu tematu muzycznego, który buduje napięcie związane z tak nieszablonowo zaprezentowaną kompozycją. A ta wykracza poza ludowo-jazzowe ramy, mogące w pierwszym zetknięciu wyznaczać pewien kierunek.

fot. materiały prasowe

Jej melodyka i ułożenie względem słów tworzy szlachetny ton piosenkowy, tak jasno rozświetlający przesłanie tego małego dzieła artystycznego. Tutaj należy wziąć pod uwagę także wszystkich muzyków, wpływających na dosyć ascetyczne – zarejestrowane na żywo – brzmienie. Fortepian gospodyni jest wiodący, jednak kolejne instrumenty wzbogacają całość i właściwie każdy dźwięk w tak rozpisanej piosence ma swoje duże znaczenie. Dlatego klasycznego podtekstu dostarczają skrzypce, altówka, kontrabas i wiolonczela. Do tego dochodzi obraz, będący dopełnieniem całości, bo należy zauważyć, że w teledysku pojawia się tancerka Weronika Łącz Johnson. Stąd klip nie jest jedynie elementem towarzyszącym, a wręcz pełni funkcję równorzędną z muzyką. I tutaj właśnie powiększa się nam horyzont związany z projektem, którego każdy  fragment – także ten wizualny – wnosi dodatkową wartość.

Chaładaj/Jopek to duet, który mocniej zsynchronizował własną działalność, powołując do życia przenikliwe z wielu perspektyw przedsięwzięcie. Bez doskonale utkanej konstrukcji muzycznej, nic nie byłoby aż tak zjawiskowe, choć bez wątpienia każdy detal audio-wizualny ma w tym przypadku niebagatelną istotność. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że na kolejne odsłony tego projektu już teraz warto czekać. Póki, co należy dzielić się utworem “Pewność“, wykraczającym poza pewne standardy związane z kompozycją muzyczną. Wzruszająco piękne.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

„Chodź nad morze chodź i nie rycz!”- przekonuje trójmiejski duet Chaładaj/Jopek. Po wydaniu w 2022 solowych debiutanckich albumów, przyszedł czas na fuzję punktów widzenia, słyszenia i gatunków muzycznych. Wokalistka i songwriterka, Ola Chaładaj oraz pianistka i kompozytorka Anna Jopek, wracają do nas z projektem „Pewność”.

Słowo, muzyka, taniec. Opowieść o wrażliwości, która w obawie przed wyzwaniami dnia codziennego, znajduje głowie schronienie w chmurach. Utwór 30 września ukaże się także na wszystkich portalach streamingowych.

*****

Ola Chaładaj – wokalistka soulowa, songwriterka, absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. 14/10/22 debiutowała na polskim rynku muzycznym płytą “Grunt”. Uczestniczyła w pierwszej edycji Mini Songwriting Camp Zaiks. Współpracowała z takimi artystami jak Natalia Kukulska, Marika, Krystyna Stańko. Wystąpiła jako support Natalii Kukulskiej podczas kultowej serii koncertów MTV Unplugged 2022. Finalistka Ladies Jazz Festival.

Anna Jopek – kompozytorka, aranżerka, pianistka, studentka kompozycji na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nominowana do Fryderyka 2023 w jazzowej kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W 2022 roku wydała debiutancką płytę Insight nakładem wytwórni Alpaka Records. Laureatka Ogólnopolskiego konkursu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu (2023) oraz Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors (2022) z duetem Jopek/Klemensiewicz. Ponadto z tymże zespołem otrzymała wyróżnienie podczas XXIV Przeglądu Jazzowego Sax Clubu (2023), a także na konkursie JAZZiNSPIRACJE w ramach Lublin Jazz Festival (2021). Finalistka Ladies Jazz Festival (2023). Artystka posiada wieloletnie doświadczenie sceniczne m.in. Komeda Jazz Festiwal czy koncert w NOSPR.

*****

W projekcie wystąpili:
Ola Chaładaj – tekst, muzyka
Anna Jopek – fortepian, muzyka, aranżacja
Milena Jurasik – skrzypce I
Zuzanna Adler – skrzypce II
Weronika Dobek – altówka
Michalina Sokołowska – wiolonczela
Adam Pachla – kontrabas
Weronika Łącz Johnson – choreografia, taniec
Maciej Rybicki – montaż, wideo

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply