PRO8L3M świętuje dziesięciolecie singlem “Nicea”

Najnowszy singiel PRO8L3Mu zapowiada album “PROXL3M”.

Dziesięć lat to w hip hopie cała wieczność, podczas której powstawały i upadały całe rapowe imperia. Od czasu debiutu w 2013 roku, PRO8L3M konsekwentnie jednak utrzymuje się w czołówce polskiej sceny. Duet unika podążania za trendami w gatunku, budując własne brzmienie pełne odniesień do kultury lat 80. i 90., od polskiego popu po muzykę klubową. Zachwyca też wyjątkowym storytellingiem.

fot. Gosia Turczyńska

Płyty i mixtape’y zespołu od samego początku wyróżniały się swoim konceptualnym charakterem, dekonstruując wizję współczesnej Polski zrodzonej w burzliwym okresie transformacji i opisując dynamiczną wizję nocnego życia wielkiego miasta. Każda z nich to opowieść trzymająca w napięciu niczym sensacyjne kino, pełna scen przemocy i seksu, ale też prawdziwych, wstrząsających emocji, które pojawiają się, gdy opada kamienna maska.

Na dziesiątą rocznicę działalności PRO8L3M zapowiada “PROXL3M” – materiał, którego premiera odbędzie się 1 grudnia nakładem wytwórni 2020. To koncept album o przewrotnym charakterze, na którym duet pozwala sobie na zabawę dotychczasową konwencją, zarówno lirycznie, jak i muzycznie. Ze względu na rocznicowy charakter, znajdą się na nim również odniesienia do innych produkcji zespołu.

Pierwszym klipem zapowiadającym wydawnictwo jest obraz nakręcony do piosenki “Nicea”.

W historii poznajemy głównego bohatera płyty—w tej roli Andrzej Chyra—który przypadkiem spotyka się ze światem współczesnego rapu i widzi w nim nieudolne próby naśladownictwa jego własnej rzeczywistości. Tekst utworu, począwszy już od skitu z intra, daje słuchaczowi narzędzia interpretacyjne, by złapać właściwą optykę pozwalającą przejrzeć na wylot fantazję na temat trapowo-drillowych klimatów.

Wraz z premierą piosenki i klipu w serwisach streamingowych rusza preorder albumu, który będzie można kupić album w trzech wersjach. Wszystkie będą wydane z drugim – instrumentalnym – CD oraz z dodatkowym numerem, który nie trafi do sieci. Obok niej zespół przygotował również edycje specjalne limitowane. Jedna z nich umieszczona jest w wyjątkowym opakowaniu stworzonym w technologii druku 3D, zaprojektowanym specjalnie pod album “PROXL3M” przez WOLF3D.

Druga z kolei zawiera album umieszczony w wersji cyfrowej na telefonie Nokia 2660. Burner z klapką będzie przepustką do gry rozszerzającej świat płyty na powstałą społeczność posiadaczy tego wyjątkowego artefaktu. Każdy z telefonów będzie zawierać nie tylko dodatkowe materiały cyfrowe (pliki audio, grafiki, zdjęcia itd.), ale też książkę telefoniczną z numerami do wszystkich posiadaczy tej edycji albumu. Anonimowi uczestnicy będą mogli wchodzić w interakcję ze sobą nawzajem, a także nawet z artystami.

To dopiero początek ogłoszeń dotyczących rocznicowej celebracji. Między dzisiejszą premierą pierwszego singla a przyszłoroczną trasą koncertową będą zdradzane jeszcze kolejne elementy misternej konstrukcji, jaką jest “PROXL3M”. Projekt ostatecznie oddziaływać będzie na wszystkie zmysły.

 

Leave a Reply