Album „Meridian 68” zespołu DAGADANA na wyjątkowym winylu

„Meridian 68” zespołu Dagadana zyska znakomite brzmienie i oprawę wydawniczą, dzięki nowej tłoczni i wydawnictwu Polvinyl oraz masteringowi i cięciu matryc DMM wykonanym przez słynne Pauler Acoustics. Premiera czarnego krążka, dostępnego w limitowanym nakładzie, odbędzie się 20 października tego roku.

15-lecie istnienia Dagadana to także doskonała okazja na wprowadzenie zespołu do najświeższej części cyfrowego świata. Fizyczny nośnik będzie miał także swój „digital pressing” – specjalną, audiofilską edycję cyfrową, zgraną w najwyższej jakości wprost z winylowej matrycy. A ci z fanów, którzy są biegli w nowych technologiach, będą mogli stać się posiadaczami fizycznej lub cyfrowej wersji albumu z cyfrowym certyfikatem autentyczności – co umożliwi im korzystanie z wszystkich dobrodziejstw, które niesie obrót sztuką w sieci Web 3.0.

fot. materiały prasowe

Zespół Dagadana już od piętnastu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Na przypominanej z okazji 15-lecia istnienia zespołu płycie „Meridian 68”, grupa zwróciła się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, usłyszeć tu można mongolską poezję a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie z mongolsko – chińskim zespołem North Lab.

Meridian 68” był nominowany do nagrody “FRYDERYK” w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI. Płyta została także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016 – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie.

Album zostanie wyprodukowany przez tłocznię Polvinyl, która kontynuuje najlepsze tradycje szlachetnego brzmienia czarnego krążka. Z tłoczeniem klasycznych winyli oraz wersji eko, odnowionym parkiem maszynowym, opartym na kultowych maszynach Neumann z lat 60. i 70. i ambicjami wydawniczymi, które premiują kultowych, niezależnych artystów od rocka (jubileuszowa płyta zespołu Kult) po jazz, Polvinyl wprowadza zupełnie nową jakość na rynku. Dwupłytowe wydanie „Meridian 68” zostanie wytłoczone z najwyższą dbałością, z użyciem nacinania matryc w technologii DMM oraz wzbogacone o zupełnie nowy mastering, wykonany przez kultowe, niemieckie studio Pauler Acoustics. Także cyfrowa wersja albumu będzie zgrana wprost z winylowej matrycy i dostępna w audiofilskiej jakości hi-res. Dwóm płytom będzie towarzyszyć ciekawa poligrafia z piękną, jubileuszową książeczką i czterema reprintami grafik z okładki. Premiera już 20 października!

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply