Ewa Bem i Krystyna Prońko podczas Ladies’ Jazz Festival 2023 w Gdyni

Podczas tegorocznej edycji Ladies’ Jazz Festival w Gdynią pojawią się dwie damy polskiej piosenki, czyli Ewa Bem z projektem “Ewa Bem Loves The Beatles” i Krystyna Prońko świętująca 55 lat na scenie (“Lubię specjalne okazje”).

Jeszcze nie opadły emocje po powrocie Ewy Bem na scenę, co miało miejsce na Ladies’ Jazz Festival w 2020 roku, a już niekwestionowana Królowa Polskiego Jazzu przygotowuje dla nas kolejną premierę i to z twórcą sławnej World Orchestra, Grzechem Piotrowskim.

fot. materiały prasowe

Ewa Bem to niepowtarzalna barwa głosu, swing i feeling, sceniczna charyzma i autentyczność. Wspaniała wokalistka, wyjątkowa osobowość. Nagrała 16 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, a także w Europie, Ameryce, Afryce i Azji.

Ewa Bem w 2023 roku otrzymuje nagrodę Złotego Fryderyka w dziedzinie jazzu przyznawaną przez polską Akademię Fonograficzną.

Swą wielką karierę rozpoczęła od zespołu Bemibek, formacji wyjątkowej w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Współpracowała z największymi artystami polskiej sceny jazzowej m in. z Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Markiem Blizińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Andrzejem Jagodzińskim. A od 2021 rozwija się także Jej współpraca z Grzechem Piotrowskim czego przykładem jest pomysł na powrót do płyty “Loves The Beatles”.

Od kilku lat mamy do czynienia z nieustającą predylekcją do brzmień z tamtego okresu zarówno w muzyce pop jak i w muzyce jazzowej. Nieprzerwanie też nowe pokolenia odkrywają dla siebie utwory Czwórki z Liverpoolu. Naturalna jest więc reaktywacja płyty Ewy Bem z nowymi aranżacjami utworów The Beatles autorstwa Grzecha Piotrowskiego.

Podczas koncertu usłyszymy m.in.: A hard day’s night, Yesterday, Let it be, Hey Jude, Strawberry Fields Forever…

Koncert Ewa Bem “Loves The Beatles” wraz z Grzech Piotrowski Band odbędzie się w ramach Ladies’ Jazz Festival w Teatrze Muzycznym w Gdyni 22 lipca 2023 o godzinie 20:00

 

*****

Krystyna Prońko już debiut sceniczny na Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu przyniósł Jej indywidualne wyróżnienie. I tak jest po dziś dzień: wielokrotnie nagradzana przez różne gremia, wybierana artystką roku, najpopularniejszą wokalistką, kompozytorką; rokrocznie niemal od 1973 roku obdarowywana nagrodami na Festiwalu Opolskim, odznaczana medalami i tytułami.

Przede wszystkim znana w całej Polsce za Deszcz w Cisnej, Skok na bank, Senną kołysankę, Jutro zaczyna się tu sezon, Opadają mi ręce, czy choćby zbiór kolęd.

Wokalistka, kompozytorka, wykładowczyni, artystka, a przede wszystkim dostarczycielka wzruszeń i uniesień niejednemu pokoleniu Polaków – Pani Krystyna Prońko nareszcie na Ladies’ Jazz Festival w Teatrze Muzycznym
w Gdyni, w miejscu, gdzie 18 grudnia 1980 roku premierę miała kultowa Kolęda Nocka.

Koncert Krystyny Prońko z okazji 55 lecia pracy artystycznej odbędzie się 23 lipca 2023r. XIX Ladies’ Jazz Festival, Teatr Muzyczny w Gdyni – godzina 17:00.

 

Leave a Reply