Album “Piosenki Leonarda Cohena” Krzysztofa Krawczyka na specjalnym winylu

Album „Tańcz mnie po miłości kres. Piosenki Leonarda Cohena” Krzysztofa Krawczyka ukazał się na specjalnym winylu.

Wiele ich łączy: mają niepowtarzalne, charakterystyczne głosy, śpiewają prosto z serca przepełnionego emocjami, sprawdzili się w przeróżnych stylach, koncertowali na całym świecie, mają za sobą aktorskie epizody, a w ich karierze i życiu nie brakowało ciężkich chwil. Jeden z nich postanowił przefiltrować emocjonalne utwory kolegi po fachu przez swoje doświadczenia. Efektem tego jest wyjątkowa płyta Krzysztofa Krawczyka z kompozycjami Leonarda Cohena.

fot. okładka płyty

„Kiedy pierwszy raz usłyszałem go w Kanadzie, nie znając dobrze języka angielskiego, zdałem sobie sprawę, że w tym spokojnym głosie, którym tak uwodzi publiczność i z którego bije charyzma, zakamuflowane są duże emocje. W czym? W tekstach, których subtelności nie byłem wtedy w stanie zrozumieć” – opowiadał Krzysztof Krawczyk o swoim pierwszym spotkaniu z twórczością Cohena. Poetyckich tłumaczeń dokonał Maciej Zembaty. Wraz z producentem i aranżerem Wiesławem Wolnikiem, kompozytorem i wokalistą Ryszardem Kniatem oraz kilkunastoma innymi doświadczonymi muzykami Krawczyk przygotował zestaw 12 niezapomnianych przebojów Leonarda Cohena w zaskakujących aranżacjach.

Na albumie znalazły się m.in. przejmujące „Zuzanna” („Suzanne”) i „Ptak na drucie” („Bird On The Wire”) nagrane przez Cohena w latach sześćdziesiątych, w czasie kiedy w Polsce karierę robił zespół Trubadurzy z Krzysztofem Krawczykiem na czele. Oprócz tego „Słynny niebieski prochowiec” („Famous Blue Raincoat”) z lat siedemdziesiątych, dekady w której Krawczyk z powodzeniem rozpoczął karierę solową oraz „Każdy o tym wie” („Everybody Knows”) z lat osiemdziesiątych, czasu znakomicie przyjmowanych koncertów Krawczyka za oceanem.

„Próbowałem na swój sposób wolnym być” – śpiewa Krawczyk w utworze „Ptak na drucie”. Pod tym mottem mogą podpisać się zarówno niezapomniany polski wokalista jak i wielki bard Cohen.

Album „Tańcz mnie po miłości kres. Piosenki Leonarda Cohena” ukazuje się na 180-gramowym winylu w kolorze marmurowym zielonym, z zadrukowaną kopertą i 4-stronicowym insertem z tekstami piosenek.

Tracklista:

Side  A
1. Jestem Twój
2. Słynny niebieski prochowiec
3. Manhattan
4. Zuzanna
5. Tańcz mnie po miłości kres
6. Ptak na drucie

Side B
1. Wspomnienia
2. Diamenty w kopalni
3. Dziś w nocy będzie fajnie
4. Każdy o tym wie
5. Cygańska żona
6. Alleluja

 

Leave a Reply