Aga Derlak prezentuje klip do utworu “TEMPO”!

23 kwietnia ukazał się trzeci album Agi Derlak, zatytułowany “Parallel”, który został nagrany w septecie z gościnnym udziałem Atom String Quartet. Najnowszym singlem promującym to wydarzenie został utwór “TEMPO”.

23 czerwca pojawił się najnowszy teledysk “TEMPO” w reżyserii Michała Karwowskiego, z gościnnym udziałem aktora Aleksandra Kurzaka. Utwór opowiada historię dwojga ludzi niepotrafiący odnaleźć się w
czasoprzestrzeniach.

Płyta zawiera 10 przemyśleń artystki dotyczących czasu i przestrzeni. Utwory, warstwa muzyczna, liryczna ale również i ukryta w niej filozofia, to pokłosie licznych podróżny, przygód, doświadczeń, chwil trudnych i pięknych, inspiracji literaturą, malarstwem, filozofią.

fot. Ola Borysiewicz

Tytuł albumu „Parallel” odnosi się do teorii równoległych wszechświatów. Teoria ta zakłada, że w każdej sekundzie w wyniku podejmowanych decyzji, powstaje kolejny wszechświat ukształtowany wedle dokonanego przez nas wyboru.

Inspiruje ona do poszukiwania alternatywnej rzeczywistości, w której moglibyśmy wykorzystać stracone szanse, obrać inne ścieżki, zobaczyć i doświadczyć konsekwencje naszych zupełnie odwrotnych działań. W muzycznej przestrzeni, podczas improwizacje nieustannie podejmujemy decyzje w momencie tworzenia. Spośród milionów możliwości coś kieruje naszą wrażliwość w stronę konkretnych wyborów, które kreują charakter i mikroświat kompozycji oraz zespołu. Jest to tajemniczy, kruchy, mistyczny wręcz proces, którego nigdy nie uchwycimy, nigdy zmierzymy i ta tajemnica muzycznego wszechświata, a także naszych mikro i makrokosmosów mnie zachwyca i inspiruje do poszukiwań artystycznych.

Muzyczna warstwa wychodzi poza konwencje akustycznego jazzu, choć jest wyraźnie zainspirowana. Ukazuje wiele równoległych rzeczywistość, warstw i faktur: Trio, kwintet, septet, kwartet smyczkowy, snujący swoją opowieść. Na krążku znajdują się również utwory wokalno-instrumentalne, których warstwę tekstową stanowią wiersze artystki zadające pytania o zdradliwość pamięci, nieoczywistą i niemierzalną realność, iluzję czasu i przestrzeni.

*****

Aga Derlak – pianistka, kompozytorka i edukatorka. Absolwentka Berklee College of Music w Bostonie (2019) i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017). Obecnie wykładowca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po kilkuletnim, intensywnym rozwoju międzynarodowej kariery, podjęła odważną i radykalną decyzję, której przyświecała idea rozwoju muzycznego i osobistego. Wyjechała do Stanów, zaproszona do prestiżowego programu Berklee Global Jazz Institute. Przez dwa lata mieszkała w Bostonie, gdzie doskonaliła swe umiejętności pod okiem Danilo Pereza, pianisty kwartetu Wayne Shortera.

W 2019 roku pracowała w Funadcji Danilo Pereza w Panamie, rozwijając tam swoją wrażliwość, empatię i pasję pedagogiczną; animując swych uczniów do rozwijania odwagi w korzystaniu ze swojej twórczej wolności. Doświadczenie to silnie ukształtowało jej osobowość, cel i misję.

Twórczość Agi Derlak zdobywa szerokie uznanie zarówno wśród jazzowej publiczności, jak i wśród krytyków – w kraju i za granicą. Pianistka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka 2016 (Jazz: Fonograficzny Debiut Roku), nagrody indywidualnej na Zilina Jazz Competition (2016, Słowacja), Czech Contest (Czechy, 2015) oraz Krokus Jazz Festival (2014).

Aga Derlak koncertowała w USA, Meksyku, Ekwadorze, Panamie, Niemczech, Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Azerbejdżanie, Włoszech, Hiszpanii i Mołdawii. Artystka brała udział w najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie i nie tylko: (m.in. Athens Technopolis Jazz Festival, Ankara Jazz Festival, Xjazz Berlin, Panama Jazz Festival, Edinburgh Jazz Festival, Jazztopad in NY). We wrześniu 2019 wystąpiła ze swoim kwintetem w legendarnym Jazz at Lincoln Center / Dizzy’s Club w Nowym Jorku.

Aga współpracowała między innymi ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Tomaszczykiem, Danielem Toledo, Atom String Quartet, Dorotą Miśkiewicz, Andree Haywardem, Lucianą Souzą, Claudio Ragazzi, Mauricio Moralesem, Patricia Zarate, Jerzym Małkiem, Nikola Kołodziejczykiem, Grzechem Piotrowskim, Sabiną Meck, Łukaszem Żytą, Olą Trzaską i wieloma innymi artystami.

Pianistka realizuje swoje muzyczne inspiracje w kilku projektach. Aga Derlak Trio to formacja, z którą artystka do tej pory wydała dwa autorskie albumy sygnowane przez słowacką wytwórnię Hevhetia: First Thought (2015, nagroda Fryderyk) oraz Healing (2017). Towarzyszą jej Michał Kapczuk (kontrabas) i Szymon Madej (perkusja).

LINK DO ALBUMU: https://adm.ffm.to/AgaDerlakParallel

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply