Folktroniczna odsłona. Radio Joanna prezentuje utwór “Przychodził do niej” [RECENZJA]

“Przychodził do niej” to nowy utwór zespołu Radio Joanna, który zapowiada ich kolejny album. Ten utwór to melodyjna, kobieca opowieść o miłości i siostrzanym wsparciu.

Od albumu pt. “Sieć” Radia Joanny minęło już 5 lat. Przez ten czas projekt ewoluował, nabierając nieco innego kształtu, a to za sprawą doboru muzyków, którzy współpracowali z wokalistką przy jej nowym utworze zatytułowanym “Przychodził do niej“. Premierowy singiel zabiera nas w okolice muzyki folkowej, ale namaszczonej lekkim, popowym, całkowicie współczesnym sznytem. To naturalne brzmienie wyzwolone na kanwie żywych instrumentów (m.in. kontrabas, a nawet piła), za które odpowiada Karol Gadzało jest siłą tej propozycji. Choć dzieje się tu znacznie więcej, bo sama kompozycja ucieka od oczywistych rozwiązań, co sprawia, że staje się znacznie bardziej angażująca.

fot. materiały prasowe

Nie bez znaczenie jest także, że za produkcją muzyczną stoi równie doświadczony, doskonale odnajdujący się w wyszukanych klimatach – Wojtek Sobura (kto zna Brass Federację, wie o czym mowa).

W drugiej części singla pojawia się elektroniczny puls, który dekonstruuję całość, uciekającą tym samym w mniej przewidywalnym kierunku. Nie dziwi więc, że artystka nazywa swoją dzisiejszą twórczość “folktroniką“, bo faktycznie stapiają się w tym przypadku dwa różne obszary artystyczne. Ta kombinacja sprawia, że utwór staja się lekko taneczny, a co za tym idzie znacznie ciekawszy niż jego początek. Do tego dochodzi swobodnie płynący, jasny wokal Joanny Sobury, która wie o czym i dla kogo śpiewa. W jej interpretacji nie ma przypadku, bo też sam tekst jest o czymś.

Dzięki temu zrodził się pomysł na całkiem ciekawą odsłonę tego projektu, który jak widać rozwija się zupełnie zaskakująco. To potwierdza, że pomimo dłuższej nieobecności Radia Joanny na polskim rynku muzycznym, artystka znów ma ideę, kształtującą jej postrzeganie muzyki w nowy, niebanalny sposób. Ten rozwój jest niewątpliwie znaczący, tym bardziej, że idzie za tym doświadczenie i zawodowstwo pozostałych muzyków biorących w tym udział. Na pewno po premierze piosenki “Przychodził do niej” nadzieje ponownie zostały rozbudzone. Zapewne wokalistka wkrótce znów pokaże, co jeszcze kryje się za jej dzisiejszą inwencją twórczą. Póki co – jest zdecydowanie dobrze.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Radio Joanna zaprezentowała nowy singiel „Przychodził do niej“. Kompozycja łączy „magic pop”, który znamy z poprzedniej płyty „Sieć” z folktroniką. Nowy utwór to melodyjna, kobieca opowieść o miłości i siostrzanym wsparciu. Nie zabrakło w niej tanecznych rytmów. Utwór zapowiada kolejną płytę zespołu, która powstaje w zaciszu domowego studia muzyków.

Radio Joanna, to w zasadzie wokalistka i autorka piosenek, Joanna Sobura z zaproszonymi do projektu muzykami.

Przy najnowszym singlu „Przychodził do niej” współpracowali z nią fantastyczni: Wojtek Sobura – perkusista i producent (m.in. Jazzpospolita, Sobura, Brass Federacja) oraz Karol Gadzało (m.in. Same Suki) – kontrabasista, który zagrał też na pile. Radio Joanna ma na koncie debiutancką płytę „Sieć”, utrzymaną w konwencji  magic popu i teraz wraca w nowej, folktronicznej odsłonie. Do utworu powstał animowany teledysk w formacie lyrics video.

Singiel “Przychodził do niej” dostępny jest na Spotify.

 

fot. materiały prasowe

 

Leave a Reply