Retro folk i dzisiejsza energia. Holeviaters prezentują utwór “Savetuca” [RECENZJA]

“Savetuca” to najnowszy singiel zespołu Holeviaters, do którego powstał teledysk. Ta propozycja to rumuński utwór ludowy w stylu retro folk.

Zespół Holeviaters przenosi elementy muzyki ludowej do współczesności, robi to jednak w sposób szlachetny, nie posiłkując się przy tym banalnymi uproszczeniami. Jednocześnie grupa oddaje nam rozrywkowy charakter, który niewątpliwie kryje się za piosenką “Savetuca“. Takie zaszczepienie żywego, niezwykle bogatego brzmienia w folkowej formule uwydatnia przy okazji jej szlachetny i niepowtarzalny klimat. To twórczość z duszą, która poprzez pewną reinterpretację zyskuje na swojej atrakcyjności.

fot. materiały prasowe

Jak się okazuje rumuński utwór ludowy nie musi być tak bardzo retro, choć całość mocno osadzona jest w muzyce korzennej. Jego dynamika, a co za tym idzie starannie uwypuklona żywiołowość, nie pozwala więc patrzeć na tę propozycję z perspektywy czegoś archaicznego, co jest dużym sukcesem. Zespół posiada zmysł łączenia atrakcyjności folkowej z pewnym artyzmem, ale właśnie też z łatwym do wyłapania elementem zabawowym.

Na pierwszy plan wysuwają się skrzypce (gościnnie Dawid Czernik), które prowadzą całą kompozycję. Nie bez znaczenie jest udział wszystkich muzyków, nadających jej bardziej indywidualnych właściwości, tj. Zbigniew Bałdys (gitara), Janusz Korczyk (akordeon), Bartłomiej Stuchlik (kontrabas), Łukasz Walczak (perkusja). Doskonale odnajduje się w tym utworze również wokalistka Anna Malacina-Karpiel. To zderzenie szlachetnej wytworności ze swobodą wykonawczą i nieprzeciążeniem interpretacyjnym sprawia, że “Savetuca” broni się w każdy możliwy sposób. Artystka wie, jak zaprezentować się w takiej przestrzeni, nie powodując choćby najmniejszego przerysowania całości. To bardzo ważne, bo okazuje się, że udało się oddać rdzenny charakter piosenki, jednocześnie uwalniając z niej dzisiejszą energię.

W czasach, gdy muzyka ludowa traktowana jest trochę po macoszemu lub powstają dziwne, często mało wyrafinowane projekty, to Holeviaters połyskuje na ich tle czymś faktycznie interesującym. Przy okazji warto sprawdzić teledysk do tego utworu, bo ten także jest czymś wyjątkowym. Powstał filmowy obraz, w którym obok zespołu wystąpili aktorzy, a całość została nagrana w wyjątkowym miejscu (Willa Pan Tadeusz). Co tu dużo mówić, po prostu świetne.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Teledysk do piosenki “Savetuca” powstał w Willi Pan Tadeusz, która jest perłą architektury lat przedwojennych z 1930 roku.

 

“Klimat jaki tam panował zachwycił nas i dzięki uprzejmości właścicieli mogliśmy skorzystać z wnętrz tego zabytkowego obiektu. Inspirując się głównie muzyką Łuku Karpat, wybraliśmy utwór rumuński, który zaaranżowaliśmy na styl określany przez nas jako “retro folk”. Do współpracy zaprosiliśmy aktorów: Dorotę Trebunię i Dominika Remiasza. Przedstawiają historię małżeństwa które nocuje na Podhalu. Mąż słysząc, że w hotelu gra zespół, chce się za wszelką cenę wybrać posłuchać muzyczki. Jest już nawet wyszykowany, jednak żona ciągle czuwa…” – Holeviaters

*****

HOLEVIATERS to polski zespół, charakteryzujący się niecodziennym połączeniem szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów i ballad jazzowych. Repertuar grupy oparty jest na utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30-40 swingu i jazzu. Otwartość na poszukiwania inspiracji kieruje grupę w zaskakujące kojarzenie utworów z odmiennych sobie gatunków. Doszukując się podobieństw w harmonii, linii melodycznej sprytnie spajają ze sobą tradycyjną muzykę ludową ze znanymi amerykańskimi kompozycjami jazzowymi. Niebywały warsztat gry instrumentalnej połączony z charyzmatycznym, żywiołowym folklorem daje poczucie ciągłej tanecznej euforii. Poprzez muzykę i wizerunek lansowany na złotą epokę tych gatunków, grupa zabiera w podróż do przeszłości wszystkich pasjonatów dalekich wypraw. Wykonywane gatunki to swing & folk, retro folk, pieśni patriotyczne, kolędy i pastorałki.

Założycielami grupy są Anna Malacina-Karpiel (wokalistka zespołu) oraz Krzysztof Czech (skrzypek). Holeviaters powstał w 2013 roku.

*****

W teledysku do utworu “Savetuca” wystąpił zespół HOLEVIATERS w składzie: Anna Malacina-Karpiel (wokal), Zbigniew Bałdys (gitara), Janusz Korczyk (akordeon), Bartłomiej Stuchlik (kontrabas), Łukasz Walczak (perkusja), gościnnie Dawid Czernik (skrzypce).

 

Leave a Reply