Prezentacja albumu Fantastic Swimmers. Wernisaż Marii Eleny Bonet [WYDARZENIE]

Instytut Kultury Willa Decjusza w Krakowie zaprasza 3 czerwca o godz. 16.00 na wernisaż wystawy fotografii Marii Eleny Bonet. Przypomnijmy, że teksty białoruskiej artystki wypełniły nowy album projektu Fantastic Swimmers,który zostanie zaprezentowany podczas tego wydarzenia.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył występ muzyczny Wiktora Siamaszki. ZARĘCZYNY Z MORZEM to wizualny projekt Marii Eleny Bonet, który składa się z filmu krótkometrażowego i prac fotograficznych stworzonych w rzadko stosowanej dziś technice gumy chromianowej. Praca nad projektem rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy artystka przeprowadziła się z Białorusi do Polski w ramach stypendium Gaude Polonia i zamieszkała w Gdańsku.

fot. okładka płyty

Projekt ZARĘCZYNY Z MORZEM – jako zjednoczenie rzeki z morzem – jest kontynuacją i pogłębieniem tematu odzyskania wolności, jaki autorka podjęła w swojej wcześniejszej realizacji zatytułowanej “Moja Rzeka” (prezentowany był w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz w Instytucie Kultury Willa Decjusza w Krakowie w 2022 roku).

To niezwykle osobista wypowiedź artystyczna, dla której podstawą jest metaforyczna droga w głąb siebie do odnalezienia swojej prawdziwej „twarzy”. Autorka wykorzystuje w swoim projekcie atrybuty, które mają charakter alchemiczny. Są to rzeczywiste żywioły natury, za pomocą których tworzy swoje dzieła sztuki.

“Moja historia poszukiwania wolności zaczęła się od twórczości. Twórczości z niczego. Z tego, co zostało we mnie spalone przez ostatnie lata. Ze śmierci. Tak jak od rzeki uczyłam się podążać za swoją duszą, tak od morza uczę się zamieniać ból w czystą wodę. Wchodzić w ranę i wracać inną. Morze jest pełne zmartwychwstania.

Nie przypadkiem Półwysep Helski stał się moim alchemicznym laboratorium. Miejsce to kojarzy mi się z starożytną boginię Hel, która obejmuje zmarłych swoją ciepłą dłonią, a żywych – zimną, łącząc i opiekując się dwoma światami jako jednym. Hel zbiera i zachowuje (lub chroni) nasze “kości”, wzywając do życia zgodnie ze swojej istotą. Jej obecność wyraża się w projekcie poprzez stan przejściowy i alchemiczne fazy. Hel uczy odrodzenia z popiołów. Podobne właściwości ma moje narzędzie twórcze w projekcie – fotografia manualna. Emulsja światłoczuła stworzona z naturalnych materiałów zawiera wszystkie żywioły, a etapy powstania fotografii odzwierciedlają cykle natury i człowieka. Za każdym razem podczas pracy twórczej przechodzę przez te fazy – narodziny – śmierć – narodziny. Takie uwarunkowania ruchu i rozwoju człowieka wyrażone są poprzez właściwości techniki gumy chromianowej. Guma arabska (żywica akacjowa), z której według jednej z legend powstało jajo feniksa, jest głównym wiążącym składnikiem w technice. Łącząc je z węglem i popiołem, aby stworzyć dzieło sztuki, zwracam się do światła słonecznego w celu ekspozycji i do morza w celu manifestacji. Morze symbolizuje siłę, która potrafi przemienić człowieka i odkryć jego własną twarz. Poprzez proces ręcznego wywołania zdjęć, który został przedstawiony w filmie, metaforycznie interpretuję duchowe kształtowanie się człowieka.” – mówi o swoim projekcie Maria Elena Bonet.

*****

Maria Elena Bonet – urodziła się w Mińsku, ukończyła Białoruską Akademię Sztuk Pięknych. Od 2007 roku skupia się na fotografii analogowej, tworzy dzieła sztuki przy użyciu manualnych procesów fotograficznych, takich jak: technika żelatynowo-srebrowa, guma chromianowa, proces cynowy, cyjanotypia. Od 2017 roku prowadzi autorskie warsztaty w zakresie fotografii manualnej. Od 2018 roku realizuje projekty multimedialne obejmujące fotografię, wideo, dźwięk i światło. Od 2019 roku jest reprezentowana przez galerie sztuki we Francji i Hiszpanii.

W 2020 roku została nominowana do Państwowej Nagrody w Zakresie Sztuk Pięknych na Białorusi: Fotografia artystyczna. Solidaryzując się z ocenzurowanym artystą oraz z ofiarami przemocy ze strony rządu na Białorusi, wycofała swoją kandydaturę.

W 2021 roku została zwyciężczynią Miesiąca Fotografii w Grenoble, Francja. W tym samym roku film „Moja Rzeka” został wybrany w konkursie filmów krótkometrażowych i pokazany na ValdarnoCinema Film Festival we Włoszech. Otrzymała również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia i przyjechała do Polski, gdzie obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku.

W 2022 roku została laureatką stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Rozpoczęła również na Uniwersytecie Warszawskim pracę badawczą nad historią fotografii analogowej na Białorusi i w Polsce.

*****

“Fantastyczni pływacy” dotarli do morza! Białorusko-polska formacja Fantastic Swimmers przygotowała nowy album studyjny, który wyraźnie wyróżnia się w bogatej fonografii zespołu. Brzmienie kwintetu akustycznego podkreśla teksty białoruskiej artystki Marii Eleny Bonet w jej autorskim wykonaniu. Maria nagrała swój głos, szumy miasta i natury w Gdańsku, gdzie obecnie mieszka. Muzyka została nagrana w Warszawie. Ostateczny miks powstałego obrazu dźwiękowego  odbył się w Białymstoku, gdzie obecnie przebywa lider zespołu, Viktar Siamaška z Mińska.

Tekst powstał z zapisków w dzienniku, które zrobiłam podczas pobytu w Gdańsku. W trakcie jednej spontanicznej wyprawy rowerem nad nocne morze, moje myśli z fragmentarycznych wrażeń zamieniły się w sensowne przeżycie. Pracując jednocześnie nad projektem wizualnym “Zaręczyny z morzem”, te słowa odzwierciedlały mój wewnętrzny kierunek ostatnich lat” – wyjaśnia Maria Elena Bonet.

W nagraniu płyty brali udział warszawscy improwizatorzy: Piotr Mełech (klarnet basowy), Martyna Liliana Kabulska (skrzypce, wokal), Piotr Dąbrowski (perkusja) i Jan Małkowski (saksofon altowy). W organizacji muzyki Viktar Siamaška (flet) zastosował swobodną i regulowaną improwizację z wykorzystaniem partytur graficznych.

Album zawiera nie tylko cechy melodyki białoruskiej, polskiej i częściowo litwackiej, lecz także klimatyczną specyfikę Gdańska, gdzie byłem, ogólnie Bałtyku i Europy Północnej… Połączyły się, jak puzzle, partie instrumentalne, słowa i szumy. Jednocześnie muzyka nie tyle jest bezpośrednią ilustracją tekstu Marii, ale raczej reakcją na to, co się słyszy. Daje obszerny komentarz do tematu lub kontynuację myśli. Jednak w ten sam sposób słowa na swój sposób odszyfrowują muzykę, dodając jej kolejny wymiar” – dzieli się swoimi wrażeniami Viktar Siamaška.

Wydanie audio zapowiada nową wystawę Marii Eleny Bonet “Zaręczyny z morzem”. Prezentacja projektu odbędzie się w Krakowie w ramach festiwalu “Kultura na uchodźstwie” 3 czerwca o godz. 16.00 w Willi Decjusza.

 

Leave a Reply