Blues Connections z albumem “Pamiętam”. Posłuchaj utworu “Bez Ciebie”

Blues Connections to fuzja bluesa z rockiem, funkiem, jazzem i poezją. W kwietniu tego roku ukazał się wyjątkowy album zespołu, zatytułowany “Pamiętam”. Jednym z utworów, który znalazł się na tej płycie jest singiel “Bez Ciebie”.

fot. Dariusz Zielnik

Zespół Blues Connections powstał na początku 2017 roku z inicjatywy Arkadiusza Labuddy, który po przeczytaniu biografii Tadeusza Nalepy zapragnął odtworzyć ulubione utwory. Repertuar zespołu początkowo zawierał materiał z solowych płyt Tadeusza Nalepy oraz kompozycje grupy Breakout, wybrane z ich najlepszych nagrań. Skład zespołu wielokrotnie ewoluował.

Od 2019 roku zespół rozpoczął tworzenie autorskiego materiału w poniższym składzie.

Mikołaj Flont – muzyk grający na harmonijce ustnej, chromatycznej i diatonicznej. Karierę rozpoczął pod koniec lat 80. występując gościnne z zespołami Rama 111 i Detko Band. W latach 90. grywał w duecie z ojcem, saksofonistą i pianistą,  Maciejem Flontem. Koncertowali na statkach wycieczkowych i  występowali regularnie w gdyńskim Jazz Clubie. W 2017 roku wraz z kolegami założył formację Blues Connections, która stała się jego najważniejszym muzycznym projektem.

Michał Jaśkiewicz – wokalista i gitarzysta, od 15 lat obecny na trójmiejskiej scenie muzycznej. Można go usłyszeć w występach solowych, duetach oraz triach, choć od kilku lat skupił się na zespole Blues Connections i występach solowych. Swoją muzyczną drogę rozpoczął we wczesnych latach dziecięcych, próbując gry na pianinie i harmonijce. Ostatecznie jednak wybrał gitarę. Jego pierwszymi nauczycielami był ojciec i zaprzyjaźniony z rodziną Mikołaj Flont. Inspiruje się każdym gatunkiem muzycznym od Hip Hopu po Jazz.

Piotr Słodkowski – multiinstrumentalista – chociaż szkołę muzyczną ukończył w klasie kontrabasu i gitary, potrafi również grać na pianinie i perkusji. Publiczność zna go przede wszystkim jako doskonałego gitarzystę. Czuje się dobrze w wielu gatunkach muzycznych, swój czas dzieli na pięć zespołów, a każdy jest jego ulubionym. Grywa też gościnnie jako muzyk sesyjny. Na koncie ma wiele koncertów m.in. w Operze Leśnej w Sopocie, na zlotach motocyklowych oraz w znanych trójmiejskich klubach.

Krzysztof Słodkowski – basista, absolwent szkoły muzycznej klas kontrabasu i gitary basowej. Pierwsze poczynania muzyczne rozpoczął wraz z braćmi w wieku nastoletnim. W swojej karierze wystąpił na wielu scenach muzycznych, w tym w Operze Leśnej w Sopocie. Jest założycielem formacji The Lirium oraz członkiem kilku trójmiejskich zespołów. Podobnie jak brat Piotr grywa jako muzyk sesyjny. Jest wielbicielem hard-rocka, ale swobodnie czuje się również w innych stylach muzycznych takich jak blues, funk, funky jazz.

Maksymilian Kreft – perkusista młodego pokolenia. Umiejętność gry na zestawie perkusyjnym zaczął rozwijać w wieku 14 lat a już dwa lata później występował z czołowymi muzykami trójmiejskiej sceny jazzowej. Jako siedemnastolatek otrzymał indywidualną nagrodę na Festivalu Jazz nad Odrą z zespołem Marcin Janek Extradition Quintet, z którym zdobyli również trzecie miejsce. Z tym samym zespołem zostali wyróżnieni podczas “Ogólnopolskiego przeglądu młodych zespołów jazzowych i bluesowych” w Gdyni. Występował na Sopot Molo Jazz Festival, Vertigo Summer Jazz Festival, Jazz w lesie, Jazz nad Odrą, Sopot Jazz Festival. Swobodnie porusza się w różnych stylistykach muzycznych. Najlepiej odnajduje się w jazz fusion i modern jazz.

*****

Blues Connections to połączenie bluesa z rockiem, funkiem, jazzem i poezją. Każdy z członków zespołu wnosi do niego swoje upodobania i pasje, swój odrębny styl. Mikołaj był wielkim fanem Tadeusza Nalepy, na harmonijkach grał czysto i bardzo melodyjnie. Michał jest muzykiem bardzo wszechstronnym, odnajduje się w wielu gatunkach muzycznych, a prywatnie słucha hip-hopu. W Blues Connections czaruje publiczność pięknym, głębokim głosem i rytmiczną gitarą akustyczną. Piotr wnosi rockowy sznyt, widoczny zwłaszcza w rozbudowanych solówkach gitarowych. Jego brat Krzysztof znany jest z funkującego basu i licznych jak na ten instrument partii solowych. Do tego mamy perfekcyjną, jazzującą perkusję Maksa. Całość to niezwykła mieszanka, dopracowywana przez kilka lat.

W 2020 roku zespół nagrał i wydał EP “Blues Connections”.

Z kolei pod koniec 2022 roku rozpoczęły się przygotowania do nagrania debiutanckiej, długogrającej płyty. Niestety zostały przerwane przez nagłą śmierć lidera zespołu – Mikołaja Flonta. Wydarzenie to stało się jednak bodźcem do stworzenia wyjątkowego krążka, na którym wykorzystano autentyczne nagrania harmonijki z koncertów live. Pozostali muzycy nagrywali swoje ścieżki w studiu Maro Records w Gdyni, w weekend 11 i 12 lutego 2023 roku, dostosowując się do materiałów pozyskanych z koncertów w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku Oliwie. Dzięki temu muzyka Blues Connections rozbrzmiewa jak zawsze w towarzystwie harmonijek Mikołaja Flonta. Płyta nosi tytuł „Pamiętam” i miała premierę w kwietniu tego roku.

 

Leave a Reply